İstanbul'un Yeni Deniz Ulaşım Seçeneği: Deniz Dolmuşları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım hizmetlerini güçlendirmek için Haliç Tersanesi'nde 7 yeni deniz dolmuşu üretti. Bu araçlar, deniz ulaşımına yenilik getirecek ve yolcu yoğunluğu az olan güzergahlarda kullanılacak.

Mart 2024'te başlayan üretim süreciyle halihazırda 3 deniz dolmuşu tamamlanırken, 4'üncüsünün inşaatı son aşamaya geldi. Eylül ayında tüm deniz dolmuşlarının üretimi tamamlanacak.

Yapımı tamamlanan ilk üç deniz dolmuşu, 15 Temmuz Pazartesi günü İstinye-Küçüksu hattında ek ücret alınmadan yolcu taşımaya başlayacak. İBB, bu düşük maliyetli araçları kullanarak yıllık 120 milyon TL'ye yakın tasarruf etmeyi hedefliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Tersanesi'nde düzenlenen törende yeni deniz dolmuşlarını kamuoyuna tanıttı. Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, eski Şehir Hatları Genel Müdürü Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney ve yeni Şehir Hatları Genel Müdürü Ercüment Güldik katıldı.

İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, "600 yıla yakın yaşı olan bu tersaneyi üretime geri kazandırdık. Burada vapurlarımızı restore ediyor, yeni deniz araçları üretiyor ve deniz ulaşımının sürdürülebilirliğini sağlıyoruz" dedi.

Yer: Antalya! 2 bardak nar suyuna bin 200 TL ödedi Yer: Antalya! 2 bardak nar suyuna bin 200 TL ödedi

Deniz dolmuşları hakkında bilgi veren İmamoğlu, "Yolcu yoğunluğunun düşük olduğu güzergahlarda, verimliliği ve kaynak tasarrufunu artırmak için çevre dostu deniz dolmuşları ürettik. Bu araçlar, İstinye-Küçüksu ve Beykoz-Sarıyer hatlarında hizmet verecek" diye konuştu.

Konuşmaların ardından "Haliç-1", "Haliç-2" ve "Haliç-3" adlı üç deniz dolmuşu vapur düdükleri ve alkışlar eşliğinde denize indirildi. Kaptan şapkasını takan İmamoğlu, "Haliç-2" aracına binerek ilk yolculuğunu gerçekleştirdi.

Deniz Dolmuşlarının Özellikleri

İlk deniz dolmuşları, Galataport için üretilen "Galata 1" ve "Galata 2" araçlarından sonra Haliç Tersanesi tarafından üretilen ikinci seriyi oluşturuyor. 11,7 metre uzunluğunda ve 4,3 metre genişliğindeki deniz dolmuşları, kompozit malzemeden üretiliyor.

Servis hızı 15 deniz mili, maksimum hızı ise 25 deniz mili olan araçlar, 33 yolcu kapasitesine sahip. Engelli erişimine uygun olarak tasarlanan deniz dolmuşları, yolcuların rahat ve konforlu bir yolculuk deneyimi yaşaması için gerekli tüm özelliklere sahip.

Kaynak: rss