Ülke Çapında Orman Yangınları Kontrol Altına Alındı

İstanbul Silivri'deki Değirmenköy Mahallesi'nin otlak alanlarında çıkan yangın, çevredekilerin ihbarı üzerine itfaiye ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Rüzgârın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangın, havadan yangın söndürme helikopteriyle de desteklenen ekiplerin yoğun çabası sonucu kısa sürede büyümeden kontrol altına alındı. Yangının yaklaşık 100 dönüm alanı etkilediği öğrenilirken, ekipler şu an soğutma çalışmaları gerçekleştiriyor.

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Yamanlar Dağı'nda çıkan orman yangını da havadan ve karadan yapılan müdahaleler sonucu 3 saatte kontrol altına alındı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 2 uçak, 1 helikopter, 3 arazöz, 1 su ikmal aracı ve 1 dozerle müdahale edilen yangın, ekiplerin özverili çalışmaları sayesinde geniş bir alana yayılmadan söndürüldü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangının çıkış nedeni ise araştırılıyor.

Hava Durumu (17-07-2024) Hava Durumu (17-07-2024)

Muğla'nın Menteşe ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın da hızlı müdahale sayesinde yayılmadan söndürüldü. Yerkesik Mahallesi Kuyucak mevkisinde görülen dumanların ardından bölgeye ulaşan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, havadan ve karadan müdahale ederek yangını kontrol altına aldı. Yangın alanında soğutma çalışmaları ve yangının çıkış nedeninin tespiti çalışmaları devam ediyor.

Ülke genelinde çıkan orman yangınları, itfaiye ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin hızlı ve etkili çalışmalarıyla kontrol altına alındı. Ekiplerin özverili gayretleri, doğal yaşamı daha büyük tehlikelerden korudu.

Kaynak: rss