İsrail'in Gazze'deki Kızılhaç Ofisine Yönelik Saldırıda Çok Sayıda Sivili Kayıp

Kızılhaç: Saldırı Sivillerin Hayatını Tehdit Ediyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), İsrail'in Gazze'deki ofislerine çok yakın bir yere düzenlenen saldırılarda en az 22 sivilin öldüğünü, 45 kişinin de yaralandığını bildirdi. ICRC, yüksek kalibreli top mermilerinin ofislerine çok yakın bir yere isabet ettiğini açıkladı.

Saldırının Şiddeti Binalara ve Sivillere Zarar Verdi

Saldırı sonucunda ICRC'nin bulunduğu bina hasar gördü ve yerleşkedeki çadırlarda yaşayan siviller ağır kayıplar verdi. ICRC, "İnsani yardım yapılarına bu kadar tehlikeli bir şekilde ateş açmak, sivillerin ve insani yardım çalışanlarının hayatlarını tehlikeye atıyor" ifadelerini kullandı.

ICRC Yerleşkesinde Çok Sayıda Sivil Yaşıyordu

ICRC, yerleşkede çok sayıda sivilin çadırlarda yaşadığını vurguladı. Saldırının bölgedeki sivil nüfus üzerinde yıkıcı bir etki yarattığı belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı: Ölü Sayısı 25, Yaralı Sayısı 50

Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırının Refah'a yakın El-Mawasi bölgesinde meydana geldiğini bildirdi. Bakanlık, ölü sayısının 25, yaralı sayısının ise 50 olduğunu açıkladı.

Biden çekildi, seçimin kaderi değişti! Şimdi ne olacak? Biden çekildi, seçimin kaderi değişti! Şimdi ne olacak?

Saldırının Bölgedeki Gerginliği Arttırması Endişesi

İsrail'in Gazze'deki ICRC ofisine yönelik saldırısı, bölgedeki gerginliği daha da tırmandırdı. Uluslararası toplum, saldırıyı kınadı ve insani yardım çalışanlarının korunması çağrısında bulundu. Saldırının bölgedeki insani krizin daha da derinleşmesine yol açması endişesiyle izleniyor.

Sivillerin Korunması Çağrısı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Gazze'deki çatışmanın tüm taraflarını sivilleri korumaya çağırdı. ICRC, uluslararası insancıl hukukun çatışma bölgelerinde insani yardım çalışanlarının güvenliğini ve korunmasını emrettiğini vurguladı.

Bölgedeki İnsani Yardım Çalışmalarına Tehdit

Saldırı, bölgedeki insani yardım çalışmalarını da tehlikeye atıyor. ICRC, insani yardım çalışanlarının hedef alınmasının bölgedeki ihtiyacı olanlara yardım etmelerini zorlaştırdığını belirtti.

Uluslararası Toplum Saldırıyı Kınıyor

Uluslararası toplum, İsrail'in Gazze'deki ICRC ofisine yönelik saldırısını şiddetle kınadı. Birleşmiş Milletler, saldırıyı kabul edilemez olarak nitelendirdi ve çatışmanın derhal durdurulması çağrısında bulundu. Avrupa Birliği de saldırıyı kınadı ve tüm tarafların uluslararası hukuka uymasını talep etti.

Bölgede Barış Çağrıları

Saldırı, bölgede barış çağrılarını daha da güçlendirdi. Uluslararası toplum, iki tarafı masaya oturmaya ve diplomatik yollarla çözüm bulmaya çağırdı. Uzmanlar, çatışmanın barışçıl bir şekilde çözülmesinin bölgenin geleceği için hayati önem taşıdığını vurguluyor.

Kaynak: rss