Erdoğan'dan Esad ile görüşme planı: Talimat verdim Erdoğan'dan Esad ile görüşme planı: Talimat verdim

İsrail-Gazze Çatışması: Hamas'ın Yok Edilemezliği Tartışması

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun savaşın seyri ve sonrası planlara ilişkin baskılarla karşı karşıya olduğu biliniyor. Bu bağlamda, İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas'ın yok edilemezliği konusundaki açıklamalarıyla dikkat çekti.

Hamas'ın Yok Edilemezliği

Hagari, İsrail Kanal 13'e verdiği röportajda, "Hamas bir düşüncedir ve bir düşünceyi ortadan kaldıramayız. Hamas'ı yok etme düşüncesi halkın gözüne kum atmaktır" ifadelerini kullandı. Hagari, İsrail'in savaş sonrasını da düşünmesi gerektiğinin altını çizerek, "Eğer bir alternatif bulamazsak, Hamas Gazze Şeridi'nde kalmaya devam edecektir" dedi.

Netanyahu'nun Hedefi Değişmedi

Hagari'nin sözlerine Netanyahu'nun ofisinden kısa sürede yanıt geldi. "Netanyahu'nun liderliğindeki siyaset ve güvenlik kabinesi, savaşın hedeflerinden birini, Hamas'ın askeri ve idari açıdan yok edilmesi olarak belirledi ve İsrail ordusu da bunu yapacaktır" denildi.

Fikir Ayrılıkları

Hagari'nin açıklamaları, İsrail yönetiminde süregelen fikir ayrılıklarının bir parçası olarak görülüyor. Bu ay başında Benny Gantz, savaş sonrası planların İsrail gündemine gelmemesi nedeniyle savaş kabinesindeki görevinden ve koalisyondan ayrılmıştı. Netanyahu, ABD'nin ve ülkesindeki siyasilerin baskısına rağmen savaş sonrası senaryolarını görüşmekten kaçınıyor.

Google SEO için Optimize Edilmiş Metin

Anahtar Kelimeler: İsrail, Gazze, Hamas, Binyamin Netanyahu, Daniel Hagari

Özgün ve Anlamını Bozmayan Cümleler:

  • İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik askeri operasyonlarının uzun süreli devam etmesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun savaşın seyri ve sonrasına yönelik planlar hakkında artan baskılarla karşı karşıya kalmasına neden oldu.
  • İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin açıklamaları, Hamas'ın yok edilemezliğine ilişkin tartışmanın yeniden alevlenmesine yol açtı.
  • Hagari, Hamas'ın bir düşünce olduğunu ve bir düşüncenin ortadan kaldırılamayacağını ifade etti.
  • Hagari, İsrail'in savaş sonrasını da düşünmesi gerektiğini vurgulayarak, Hamas'a yönelik bir alternatif çözüm bulunamaması durumunda örgütün Gazze'de varlığını sürdüreceğini belirtti.
  • Netanyahu'nun ofisi, Hagari'nin açıklamalarına karşı çıkarak, Hamas'ın askeri ve idari yok edilmesinin savaşın hedeflerinden biri olduğunu ve İsrail ordusunun bu hedefi gerçekleştirmek için çalışacağını duyurdu.
  • Hagari'nin sözleri, İsrail yönetiminde Hamas'ın yok edilmesi konusunda fikir ayrılıklarının derinleşmesine işaret ediyor.
  • Benny Gantz, savaş sonrası planların ele alınmaması nedeniyle savaş kabinesindeki görevinden istifa etmişti.
  • Netanyahu, ABD'nin ve ülkesindeki muhalif siyasilerin baskısına rağmen savaş sonrası planları tartışmaktan kaçınıyor.
Kaynak: rss