İsrail Askerlerinin Filistinli Genci Canlı Kalkan Olarak Kullanması

İsrail askerleri, işgal altında tuttukları Batı Şeria'nın Cenin şehrine düzenledikleri baskın sırasında üç Filistinliyi vurarak yaraladılar. Yaralılardan Mujahed Azmi isimli şahsın, İsrail askerleri tarafından askeri bir aracın kaputuna bağlanarak canlı kalkan olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, İsrail askerleri, bölgeden çekilirken karşılaşabilecekleri bombalı saldırı veya silahlı saldırı riskini azaltmak için Filistinli genci canlı kalkan olarak kullandılar.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Mujahed Azmi'nin askeri bir cipe bağlandığı ve iki ambulansın arasından geçirildiği görülüyor.

İsrail ordusu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bölgede askerlerin ateş açtığını ve karşılık veren bir kişiyi yaralayarak gözaltına aldığını belirtti. Açıklamada, ordu güçlerinin "askeri protokolü ihlal ettiği" kabul edildi ve olay nedeniyle soruşturma başlatılacağı ifade edildi.

Ordu açıklamasında, "Şüpheli, bir aracın üzerine bağlı olarak polisler tarafından götürüldü" denilerek olayın doğruluğu teyit edildi. Ordu, olayın "İsrail güçlerinin değerlerine aykırı olduğunu" belirterek konunun araştırılacağını ifade etti.

İsrail ordusu ayrıca, yaralı Filistinlinin tedavi için sağlık ekiplerine teslim edildiğini de öne sürdü.

Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor

İsrail'in 7 Ekim 2023'te başlattığı Gazze Şeridi saldırısıyla eş zamanlı olarak, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de Filistinlilere yönelik baskınlar, gözaltılar ve saldırılar yoğunlaştı.

Kaynak: rss