İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı: Mesud Pezeşkiyan

  1. dönem İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların %53,7'sini alan Mesud Pezeşkiyan, İran'ın 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Reformcu aday Pezeşkiyan, İran'da değişim ve ilerleme çağrısında bulunanların umut ışığı haline geldi.

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, ülke genelinde kurulan 59 bin merkezde 30 milyon 530 bin 157 oyun kullanıldığını açıkladı. Pezeşkiyan, toplam 16 milyon 384 bin 403 oy alırken, muhafazakar rakibi Said Celili 13 milyon 538 bin 179 oy elde etti. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turuna katılım oranı %49,8 olarak gerçekleşti.

Pezeşkiyan, ülkede değişim isteyenlerin tek ılımlı adayı olarak reformcu kanadın desteğini aldı. Azeri Türk kökenli olan Pezeşkiyan, İran'ın kuzeybatısındaki Tebriz'i temsilen Meclis'te görev yaptı. 2021'de cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasına izin verilmeyen Pezeşkiyan, bu kez zaferle ayrıldı.

Suriye lideri Ankara-Şam temasının önemini vurguladı Suriye lideri Ankara-Şam temasının önemini vurguladı

Mesud Pezeşkiyan, 1954 yılında İran'ın Mahabad kentinde doğdu. Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve kalp cerrahisi alanında uzmanlaştı. 1993'te Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

Pezeşkiyan'ın siyasi hayatı, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde başladı. Sağlık Bakanı Yardımcısı ve Bakanı olarak görev yaptı. 2008'de Tebriz Milletvekili seçilerek Meclis'e girdi ve beş dönem boyunca bu görevi sürdürdü.

Pezeşkiyan, Batı'yla iyi ilişkiler ve nükleer anlaşmayı destekledi. Kadınlara yönelik zorunlu başörtüsü yasasından kaynaklanan müdahalelerin durdurulması gerektiğini savundu. Eski Cumhurbaşkanları Hatemi ve Ruhani'nin yanı sıra eski Dışişleri Bakanı Zarif tarafından desteklendi.

Pezeşkiyan'ın göreve başlaması, İran'da siyasi ve sosyal değişim için bir dönüm noktası olabilir. Reformcu politikalarıyla ülkede ekonomik, kültürel ve siyasi ilerlemeye öncülük etmesi bekleniyor. Seçim zaferi, İran halkının değişim ve özgürlük arzusunun bir yansıması olarak görülüyor.

Kaynak: rss