Zelenski'den 'Başkan' güzellemesi, Trump'tan savaşı bitirme sözü! Zelenski'den 'Başkan' güzellemesi, Trump'tan savaşı bitirme sözü!

İran'da Cumhurbaşkanı Adayı Pezeşkiyan, Zorunlu Başörtüsü Uygulamasını Eleştirdi

İran'da cumhurbaşkanı seçimlerinin reformist adayı Mesud Pezeşkiyan, ülkedeki zorunlu başörtüsü uygulamasını ve kadınlara başörtüsü konusunda yapılan müdahaleleri sert bir şekilde eleştirdi.

Pezeşkiyan'ın Kadınlara Destek Mesajı

Pezeşkiyan, Tahran'daki kampanya merkezlerinden birinde düzenlenen "Mesud Pezeşkiyan'ı Destekleyen Kadınlar Konferansı"nda konuştu. Kadınların haklarına inandığını vurgulayan Pezeşkiyan, "Hakka ve adalete inanıyorum. Kadınların, mezheplerin ve etnik kökenlerin hakları benim için önemli. Kadın, erkek, Türk, Kürt, Beluci benim için fark etmez" dedi.

Zorunlu Başörtüsü Uygulamasının Eleştirisi

Pezeşkiyan, ülkede zorunlu başörtüsü uygulamasıyla ilgili mevcut hükümetin programı olan "Nur Planı"nı da eleştirdi. "Nur Planı konusunda biz Türklerin bir sözü var. Bunun çevirisi de 'karanlığa ışık diyorlar' anlamına gelir" diyen Pezeşkiyan, "40 yıldır müdahalelerle başörtüsünü düzeltmeye çalışıyoruz fakat daha da kötüleştirmedik mi? Bu plan bizi karanlığa doğru çeker" ifadelerini kullandı.

Katılımcılar

Konferansa, eski kadın Cumhurbaşkanı Yardımcıları Masume Ebtekar ve Şehindoht Mollaverdi ile eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Fatma Haşimi ve çok sayıda kadın katıldı.

Kaynak: rss