İran Cumhurbaşkanlığı Münazarası: İnternet Yasakları ve Zorunlu Başörtüsü Tartışıldı

İran'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı münazarasının üçüncü turunda, adaylar internet yasakları ve zorunlu başörtüsü uygulamasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Münazaraya 28 Haziran'da yapılacak seçim için yarışan altı aday katıldı.

İnternet Yasakları

Seçimin tek reformist adayı olan Pezeşkiyan, internet yasaklarının normal koşullarda halka zarar verdiğini belirtti ve cumhurbaşkanı olması halinde birçok yasağı kaldıracağını açıkladı. Adaylardan Purmuhammedi, internet yasaklarının mecrasından çıktığını ve güvenliği tehlikeye attığını vurguladı. Muhafazakar aday Kalibaf, özel durumlar dışında internet yasaklarına karşı olduğunu ve yasakların VPN kullanımını artırdığını ve ekonomik zararlara yol açtığını söyledi.

Zorunlu Başörtüsü

Pezeşkiyan, zorunlu başörtüsü uygulamasının zorla uygulanamayacağını ve kadınlara da başörtüsünü çıkarmakta zorlanmayacağını savundu. Purmuhammedi, zorunlu başörtüsünün yasal bir zorunluluk olduğunu, ancak bunun zorla uygulanmayacağını ve mevcut tartışmalı yasayı iptal edeceğini belirtti. Kalibaf, başörtüsü konusunun saygı ve şiddet olmaksızın çözülmesi gerektiğini ve polisin müdahaleleri sırasında yaşanan acı olayların durdurulması gerektiğini ifade etti.

Diğer Görüşler

Muhafazakar aday Celili, yabancı sosyal medya platformlarına alternatif olarak geliştirilen yerli platformların desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Diğer muhafazakar aday Zakani, Pezeşkiyan ve Purmuhammedi'yi seçim merkezlerinin birlikte hareket ettiği iddiasıyla suçladı. Pezeşkiyan ise Zakani'nin iddiasını yalanlayarak seçimde sonuna kadar mücadele edeceğini belirtti.

Trump'a düzenlenen suikast girişimini fırsata çevirdiler: Satışa çıktı Trump'a düzenlenen suikast girişimini fırsata çevirdiler: Satışa çıktı

Devam Eden Tartışma

Cumhurbaşkanlığı münazarası, İran'da internet yasakları ve zorunlu başörtüsü uygulamasıyla ilgili devam eden tartışmanın bir yansımasıydı. Adaylar bu konularda farklı görüşler ortaya koyarak seçmenlerin oylarını kazanmaya çalıştı.

Kaynak: rss