İngiltere'nin Yeni Başbakanı Göçmen Planını Fesih Etti

Birleşik Krallık'ın yeni Başbakanı Keir Starmer, önceki Muhafazakar hükümetin uyguladığı tartışmalı göçmen politikasının sona erdiğini duyurdu. Starmer, İşçi Partisi'nin ülkeyi kasıp kavuran zaferinden sonra dün göreve geldi.

NATO Zirvesi sonuç bildirgesi: Dört ülkeyi açık açık uyardılar NATO Zirvesi sonuç bildirgesi: Dört ülkeyi açık açık uyardılar

Başbakan Starmer, "Ruanda Planı artık tarih oldu. Uygulamaya geçmeden toprağa gömüldü" dedi ve bunun düzensiz göçü engellemede başarısız bir girişim olduğunu belirtti.

Eski Başbakan Rishi Sunak, eleştirilere rağmen sığınmacıları Ruanda'ya gönderme konusunda ısrarcıydı. İnsan hakları örgütleri ve Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere uluslararası toplum, plana şiddetli bir şekilde karşı çıkmıştı.

Starmer, "Bu politika insanlık dışı ve etkisizdi. Göçü engellemeyi başaramadı ve sadece zulüm gören insanların hayatlarını daha da zorlaştırdı" diye ekledi.

Hükümet, sığınmacıların Birleşik Krallık'a yasal yollardan gelmelerini sağlamak için alternatif politikalar üzerinde çalışmaya başlayacağını duyurdu. Bu politikalar arasında, gelişmekte olan ülkelerle insanları evlerine daha yakın yerlerde yeniden yerleştirmek için işbirliği yapmak ve Birleşik Krallık'taki sığınmacılar için iş ve barınma fırsatlarını iyileştirmek yer alıyor.

Starmer'ın kararı, göçmen hakları savunucuları ve muhalif milletvekillerinden övgüyle karşılandı. Bir göçmenlik yardım kuruluşunun sözcüsü, bunun "sığınmacılar için bir umut ışığı" olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, bazıları planın yürürlükten kaldırılmasını eleştirerek bunun Birleşik Krallık'ı düzensiz göçmenler için daha çekici hale getireceğini savundu. Ancak hükümet, yeni politikalarının aslında düzensiz göçü azaltacağına inanıyor.

Ruanda Planı'nın feshi, Birleşik Krallık'ın göç politikasında önemli bir değişikliği temsil ediyor. Hükümet, insanlık ve adalet ilkelerine dayalı, sığınmacıları onurlu ve saygılı bir şekilde karşılayan bir sistem oluşturmaya kararlıdır.

Kaynak: rss