Temmuz ayında yapılacak genel seçimlere yönelik olarak YouGov ve Savanta tarafından yapılan son anketler, İşçi Partisi'nin 650 sandalyeden 425 veya 516'sını kazanabileceğini gösterdi. İşçi Partisi'nin bu seçimlerde önemli bir başarı elde edeceği öngörülüyor.

Aynı zamanda her iki anket de, 2010'dan bu yana iktidarda olan Muhafazakâr Parti'nin desteğinin daha önce görülmemiş düşük seviyelere indiğini gösterdi. Bir ankete göre, Muhafazakâr Parti'nin sadece 53 sandalye kazanması bekleniyor.

İsrail katliamlarına yenisini ekledi! Han Yunus'a saldırı: 37 ölü... İsrail katliamlarına yenisini ekledi! Han Yunus'a saldırı: 37 ölü...

Savanta'nın anketi ve Daily Telegraph gazetesinin seçim hesaplayıcısı, Rishi Sunak'ın bir genel seçimde koltuğunu kaybeden ilk başbakan olabileceğini öngördü. Anket, Sunak'ın hükümetinin büyük bir bölümünün sandalyelerini kaybedeceğini ve İşçi Partisi'nin 382 sandalyelik bir çoğunluğa ulaşabileceğini ortaya koyuyor.

YouGov'un anketine göre ise Sunak'ın partisi sadece 108 seçim bölgesinde zafer elde edebilir. Bu sonuçlar, Muhafazakâr Parti'nin seçim kampanyasının genel olarak olumsuz algılandığını ve son iki haftada desteğinde ciddi düşüş yaşandığını gösteriyor.

Muhafazakâr Parti'nin beklenen 108 sandalye kazanması, iktidardaki bir partinin İngiltere'nin 200 yıllık seçim tarihinde elde ettiği en düşük sandalye sayısı olacak.

Başbakan Sunak'ın seçim kampanyası, özellikle Normandiya Çıkarması'nın 80. yıl dönümü töreninden erken ayrılmasıyla ilgili eleştiriler nedeniyle son günlerde sönük geçtiği belirtiliyor.

YouGov'un anketine göre, Brexit'i merkezine alan Nigel Farage'ın Reform UK partisi, özellikle Farage'ın aday olduğu Doğu İngiltere seçim bölgesi Clacton da dahil olmak üzere beş sandalye kazanabilir.

Editör: Haber Merkezi