İngiltere'de İşçi Partisi Tarihi Bir Zafere Ulaştı

Dün düzenlenen parlamento seçimlerinde merkez sol İşçi Partisi ezici bir zafer elde ederek İngiltere'nin siyasi manzarasını değiştirdi. 14 yıllık Muhafazakar Parti yönetimine son veren İşçi Partisi, ülkenin yeni hükümetini oluşturacak.

Seçim sonuçlarını yansıtan Ipsos UK çıkış anketine göre, İşçi Partisi 650 sandalyeli Avam Kamarası'nda 410 milletvekili koltuğu elde etti. Mevcut Muhafazakar Parti ise 365 milletvekilinden 131'e düşerek ağır bir yenilgi aldı.

Aşırı sağcı Reform UK Partisi 13, Liberal Demokrat Parti 61, İskoçya Ulusal Partisi 10, Yeşiller Partisi ise 2 sandalye kazandı.

Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor Trump'a suikast girişimine dünyadan tepki yağıyor

Seçimlerdeki bu tarihi zafer, Muhafazakar Parti'nin yaşam pahalılığı krizi, etkisiz kamu hizmetleri ve bir dizi skandal nedeniyle seçmenlerin cezalandırmasının bir sonucu oldu. Muhafazakar Parti'nin son kabinesinde yer alan birçok bakan da seçimi kaybetti.

İşçi Partisi: 'Değişim Kazanıyor'

Zafer konuşmasını yapan İşçi Partisi lideri Keir Starmer, seçmenlerin "performans siyasetine son verme, değişime kucak açma ve kamu hizmeti siyasetine geri dönme" arzusunun sonuçlarını gördüklerini söyledi.

Starmer, "Değişim tam burada başlıyor... Siz oy verdiniz. Şimdi bizim için bu görevleri yerine getirme zamanı" diye ekledi.

Muhafazakarlar: 'Yenilgiyi Kabul Ediyoruz'

Başbakan Rishi Sunak, seçmenler tarafından görevden alındıklarını kabul etti ve Starmer'ı arayarak kutladı. Sunak, İktidarın barışçıl bir şekilde el değiştireceğini vurgulayarak "Öğrenecek ve üzerinde düşünecek çok şey var. Özür dilerim" dedi.

Seçim sonuçları, İngiltere'de siyasi dengeleri yeniden şekillendirerek Muhafazakar Parti'nin uzun süreli egemenliğine son verdi. İşçi Partisi'nin yeni hükümeti, ülkeyi zorlu ekonomik ve sosyal sorunları ele almak üzere göreve gelecek.

Kaynak: rss