UEFA, Şike Skandalına Karışmış Hakemi EURO Yarı Finaline Atadı

UEFA, geçmişte şike yaptığını kabul eden ve itibarı Jude Bellingham'ın açıklamalarıyla zedelenen hakem Felix Zwayer'i İngiltere ile Hollanda arasında oynanacak EURO 2024 yarı final maçına atadı.

43 yaşındaki Zwayer, 2005 yılında başka bir hakemden rüşvet alarak Wuppertaler SV takımına maçta haksız avantaj sağladığı için altı ay men cezası aldı. Buna rağmen, Zwayer çarşamba günü Dortmund'da yapılacak kritik karşılaşmayı yönetecek.

2005'teki skandalda, Zwayer'in Werder Bremen Amateure ile oynanan bir maçta rüşvet aldığı ortaya çıkmıştı. Felix Zwayer, daha önce A Milli Futbol Takımı'mızın Portekiz ile oynadığı maçta da görev yapmış ve maçı Portekiz'in 3-0'lık üstünlüğüyle sonuçlandırmıştı.

Bellingham'ın Hakemlik İtirazı

Bellingham, 2021 yılında Borussia Dortmund'un Bayern Münih'e yenildiği Bundesliga maçının ardından, Zwayer'in geçmişteki skandalına atıfta bulunmuştu. O dönemde Dortmund forması giyen İngiliz orta saha oyuncusu, hakemin geçmişteki davranışlarını eleştirerek şunları söylemişti:

"Maçtaki kararlara bakın. Daha önce şike yapmış bir hakeme Almanya'nın en büyük maçını veriyorsunuz. Başka ne bekliyorsunuz?"

Beşiktaş, Ciro Immobile transferini açıkladı Beşiktaş, Ciro Immobile transferini açıkladı

Bellingham'ın bu sözlerinin ardından 40 bin Euro para cezasına çarptırılmıştı. Ancak Dortmund yöneticisi Hans-Joachim Watzke, Bellingham'ın ifadelerinin doğru olduğunu ve geçmiş olaylara dikkat çektiğini belirtmişti.

Zwayer EURO'da Bir Kez Daha Görev Başında

Zwayer, EURO 2024 son 16 turunda Hollanda'nın Romanya'yı 3-0 yendiği maçı da yönetmişti. İngiltere'nin savunma oyuncusu Luke Shaw, pazartesi günü düzenlenen bir basın toplantısında hakemlik durumu hakkındaki soruları yanıtladı.

Shaw, hakemlik atamalarının rahatsız edici olup olmadığı yönündeki soruya, UEFA'ya saygı duyulması gerektiğini vurguladı ve İngiltere takımının odak noktasının yalnızca maçın kendisi olduğunu belirtti:

"UEFA hangi hakemi görevlendirirse görevlendirsin, saygı duymalıyız. Bu bizim için hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Biz sadece önümüzdeki maça odaklanıyoruz ve bize hangi hakemin verileceğine veya başka şeylere fazla kafa yormuyoruz. Bizim için hiçbir fark yaratmayacak."

Shaw ayrıca, kendisinin hakemlerin takımına haksızlık yaptığına inandığı bir maçta hiç oynamadığını da sözlerine ekledi:

"Bazen maçın heyecanıyla sinirlenebilir ve böyle şeyler düşünebilirsiniz. Ama hayır. Hangi hakem seçilmişse seçilmiştir. Biz sadece hazır olmalıyız ve buna odaklanmalıyız."

Kaynak: rss