İBB'nin Yeşil İstanbul Vizyonunda Yeni Bir Adım: Bostancı Meydanı Çevre Düzenlemesi Açılışı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy ve Maltepe ilçelerinin sınırında yer alan Bostancı Metro İstasyonu çevre düzenlemesi, Çamaşırcıdere Yaşam Vadisi 1. Etap ve Ediz Hun Kaktüs Evi'nin toplu açılışlarını gerçekleştirdi.

İsot ile yapılan yemekler hangileri? İsot reçeli nerelerde kullanılır, tadı acı mı? İsot tadı nasıl, neyden yapılır? İsot ile yapılan yemekler hangileri? İsot reçeli nerelerde kullanılır, tadı acı mı? İsot tadı nasıl, neyden yapılır?

İmamoğlu, açılış konuşmasında amaçlarının güzel, yaşanabilir, yeşil ve yaşam kalitesi yüksek bir şehir yaratmak olduğunu vurguladı. "2019'da ne söylediysek, bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Bu kadim kenti ranta, betona teslim etmeyeceğiz. Şehre milyonlarca metrekare yeşil alan kazandıracağız" dedi. İmamoğlu, çevreyi koruyan altyapılar yapacaklarını, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacaklarını ve şehrin sürdürülebilir bir kent haline gelmesi için çalışacaklarını belirtti.

Önceki Dönemdeki Yeşil Alan Çalışmaları

Önceki 5 yıllık dönemlerinde verdikleri sözleri tuttuklarını vurgulayan İmamoğlu, bu süreçte 13 milyon 225 bin metrekare yeni yeşil alan hizmete açtıklarını söyledi. Bu sonucun çok değerli olduğunu ifade eden İmamoğlu, 5 kent ormanının açıldığını ve 15 Yaşam Vadisi sürecine başlandığını belirtti. Bu vadilerin sayısının 21'e çıkarılacağını ve Yeşil İstanbul vizyonunda çok önemli bir yer tuttuklarını vurguladı.

Yaşam vadisi fikrinin tohumlarının Beylikdüzü'nde atıldığını hatırlatan İmamoğlu, bu vadiyi 1,5 milyon metrekarenin üzerinde muazzam bir yeşil alana dönüştürdüklerini söyledi. Şimdi İstanbul'un tüm dere yataklarında benzer çalışmalar yaptıklarını ve hem ulaşım hem de yaşam alanı haline gelen tasarım alanları oluşturduklarını belirtti.

Çamaşırcıdere Yaşam Vadisi

Toplu açılışın bir parçası olan Çamaşırcıdere Yaşam Vadisi'nin 110 bin metrekarelik bir alanda bulunduğunu söyleyen İmamoğlu, burayı yeşil alan, spor sahaları, oyun alanları ve yürüyüş yollarıyla halkın kullanımına açtıklarını ifade etti.

Bostancı Metro İstasyonu Kapalı Otoparkı

İmamoğlu, Bostancı Metro İstasyonu'nun altına inşa edilen 854 otomobil ve 252 motosiklet kapasiteli kapalı otoparkın 3 ay içinde hizmete gireceğini açıkladı.

Ediz Hun Kaktüs Müzesi

Toplu açılış kapsamındaki bir başka proje olan Kaktüs Müzesi'nin Bahçe Market'in içinde yer aldığını söyleyen İmamoğlu, müzenin çocukluğundan bu yana kaktüs koleksiyonu yapan sanatçı Ediz Hun'un emeğiyle oluştuğunu belirtti. Hun'un 132 parçalık koleksiyonunu halkla paylaştığını ve müzenin eğitici bir gezi yeri olacağını ifade etti.

İmamoğlu, şehirdeki her bireyin mutlu ve huzurlu olmasını istediğini, toplumsal birlik ve bütünlüğü güçlendirecek projelerin önemini vurguladı. Sanatçıların ve ünlülerin desteklerini takdir ettiğini ve yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

Toplu açılış, İmamoğlu'nun yanı sıra Ediz-Berna Hun, CHP Parti Meclisi üyeleri, Maltepe, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy, Adalar, Sancaktepe ve Beykoz belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ