İBB: Kentsel Dönüşümde Devrimsel Adımlar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaptığı sosyal medya paylaşımında, İBB ve KİPTAŞ'ın kentsel dönüşüm alanında atmayı planladığı yeni adımları kamuoyuna duyurdu.

İmamoğlu, hane içi geliri iki asgari ücretin altında olan riskli yapı sahibi dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile yapacakları binaların maliyetinin %60'ının İBB tarafından karşılanacağını açıkladı. Ayrıca, riskli yapı sahibi dar gelirli emeklilerin yapım maliyetlerinin %65'ini İBB üstlenecek.

İmamoğlu, "Aynı şekilde, hane içi gelir üç asgari ücretin altındaysa %40, aynı durumdaki emeklilere %45 maliyet desteği sağlanacak" dedi.

Kira Yardımı: 7.000 - 9.000 TL

İmamoğlu, hızlı bina taramasında yüksek risk grubuna ait olduğu tespit edilen 6.920 yapıdaki 80.000 aileye ek olarak 7.000 TL, emeklilere ise 9.000 TL kira desteği verileceğini duyurdu.

İmamoğlu, geçici kiralık konut hizmeti ile dönüşüm sürecinde barınma desteği sağlanacağını da kaydederek, ilk uygulamanın Bayrampaşa'da gerçekleştirileceğini belirtti.

İlçe belediyeleriyle protokoller yapılarak hızlı bina tarama hizmetinin yaygınlaştırılacağını da duyuran İmamoğlu, "İBB desteği ve KİPTAŞ güvencesiyle İstanbul'da kentsel dönüşümde tarihi bir dönemi başlatıyoruz" dedi.

Yenilenen ve Özgünleştirilmiş Metin

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya üzerinden kentsel dönüşüm alanında atılacak devrimsel adımları kamuoyuyla paylaştı. Planlanan adımlar arasında dar gelirli aileler ve emekliler için önemli destekler yer alıyor.

İmamoğlu, hane içi geliri iki asgari ücretin altındaki riskli yapı sahibi dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile inşa edecekleri binaların maliyetinin %60'ını İBB tarafından karşılayacağını belirtti. Riskli yapı sahibi dar gelirli emekliler için bu oran %65'e yükseltiliyor.

İmamoğlu, "Aynı şekilde, hane içi gelir üç asgari ücretin altındaysa %40, aynı durumdaki emeklilere %45 maliyet desteği sağlanacak" dedi.

Van Gölü'nde korkutan deprem (Son depremler) Van Gölü'nde korkutan deprem (Son depremler)

Hızlı bina taramasında yüksek risk grubuna dahil edilen 6.920 yapıdaki 80.000 aileye, dönüşüm sürecini kolaylaştırmak amacıyla ilave 7.000 TL kira desteği verilecek. Emekliler için bu destek 9.000 TL olacak.

İBB, geçici kiralık konut hizmetiyle dönüşüm sürecinde barınma desteği sağlayacak. İlk uygulama Bayrampaşa'da gerçekleştirilecek.

İlçe belediyeleriyle yapılacak protokollerle hızlı bina tarama hizmetinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İmamoğlu, "İBB desteği ve KİPTAŞ güvencesiyle İstanbul'da kentsel dönüşümde tarihi bir dönemi başlatıyoruz" diyerek vatandaşları bilgilendirdi.

Kaynak: rss