SON DAKİKA HABERİ: Samsun-Çarşamba'da deprem! SON DAKİKA HABERİ: Samsun-Çarşamba'da deprem!

İstanbul İtfaiyesi'nin Filosu Yenilendi, 134 Yeni Araç Kazandırıldı

İstanbul İtfaiyesi, 134 yeni araçla filosunu yeniledi. Son beş yılda filoya katılan bu araçlar, Yenikapı'da düzenlenen bir törenle tanıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik'in de katıldığı törende, İmamoğlu, Srebrenitsa'da katledilen Boşnak vatandaşları andı ve Filistin'deki masumların öldürülmesine tepki gösterdi.

İmamoğlu, konuşmasında İstanbul İtfaiyesi'nin 310 yıllık tarihinde kentte ve Türkiye genelinde yangın, deprem ve diğer afetlerde üstlendiği kritik role değindi. Personel alımı sorununa da dikkat çeken İmamoğlu, "Sayın Yerlikaya'nın o dönemki İçişleri Bakanı olarak konuya ilişkin gösterdiği hassasiyeti takdir ediyorum. Ancak, İstanbul İtfaiyesi'ne 2 bin 300 kişilik personel alımı süreci ne yazık ki yıllardır engelleniyor. Personel eksikliği, itfaiyecilerimizin acil durumlarda müdahale etmesini zorlaştırıyor." dedi.

İmamoğlu, itfaiye grubunun bir meslek grubu haline getirilmesi konusundaki uyarılarının da dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, "Bu mesleği yapanların haklarının teslim edilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

İmamoğlu, İstanbul İtfaiyesi'ne ilk müdahale araçları, ambulanslar, su ikmal araçları, merdiven araçları ve itfaiye hizmet araçlarından oluşan 134 yeni aracın filoya kazandırıldığını bildirdi. 800 milyon liralık maliyete sahip araçların alınmasıyla filodaki araç sayısının 970'e ulaştığını belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

"Teşkilatımızın araç sayısına yüzde 16 oranında katkı sağladık. Böylece araç filomuzun yaş ortalaması da 16'dan 12'ye düştü. Son teknolojilerle donatılan araçlarımızın bakım ve arıza durumlarının daha da azalacağı, hizmet kalitemizin artacağı bir gerçektir."

İmamoğlu, konuşmaların ardından sergilenen araçları görev yerlerine uğurladı.

Kaynak: rss