İstanbul'un 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına Katılacak 24 Sporcusunun Tanıtımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü'nün 24 sporcusu, 2024 Paris Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'yi temsil etmek üzere Saraçhane'deki İBB başkanlık binasında tanıtıldı. Sporcular, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kamuoyuna sunuldu.

Tanıtım toplantısında konuşan İmamoğlu, İstanbul'un 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapmak için adımlar attıklarını belirtti. İmamoğlu, "2027 yılında Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan İstanbul, 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için de önemli adımlar atıyor ve iddiamızı daha da artırdık. Spor atılımlarımızla İBB Spor Kulübü'müzün başarılarına da bu değeri eklemek bizim için çok kıymetli" dedi.

İBB Spor Kulübü'nün 25 branşta faaliyet gösterdiğini ve 3.500 sporcuya ev sahipliği yaptığını vurgulayan İmamoğlu, "Kulübümüz, 2036 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Vizyonu doğrultusunda geleceğin sporcularını yetiştiriyor. Bu yıl bisiklet, kürek ve kanoyu branşlarını da bünyemize kattık. Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ülkemizden en çok sporcu gönderen spor kulübü olma başarısını gösterdik. Kota mücadelesi veren sporcumuza da başarılar diliyorum" diye konuştu.

İmamoğlu, İstanbul'un iki kıtayı birleştiren ve kültürleri buluşturan bir şehir olduğuna dikkat çekerek, "İstanbul'un olimpiyatlarla buluşması, sadece İstanbul'u taçlandırmayacak; olimpiyat oyunları da İstanbul ile taçlanacak" ifadelerini kullandı.

Sporculara seslenen İmamoğlu, "86 milyon insanımız sizi izleyecek. Fair play ruhu içinde olimpiyat değerlerini sergileyin, Türkiye'nin temiz kalbini, hoşgörüsünü ve adaletini temsil edin. Örnek sporcular olarak her zaman en doğrusunu yapacağınızdan eminim. Yolunuz açık, başarılar diliyorum" dedi.

SON DAKİKA... Bursa'da fabrikada yangın! SON DAKİKA... Bursa'da fabrikada yangın!

Tekvando Dünya ve Avrupa Şampiyonu Merve Dinçel Kavurat, "Olimpiyatlarda yarışmak her sporcunun hayali. Şimdi Paris'e hayallerimi gerçeğe çevirmek için gidiyorum. Ülkemizin kız çocuklarına ilham olmak istiyorum" diye konuştu.

Paralimpik Okçuluk Dünya ve Avrupa Şampiyonu Sadık Savaş ise, "İBB Spor Kulübü'nün üyesi olmak bize büyük güç katıyor" dedi.

İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, Türkiye'nin 2024 Paris Olimpiyat Oyunları için 100, Paralimpik Oyunlar için ise 81 kota kazandığını açıkladı. İBB Spor Kulübü'nden 11 sporcunun güreş, tekvando, judo ve badmintonda olimpiyatlara katılacağını, 12 sporcunun da judo, para okçuluk, para atletizm, para halter, tekvando ve para yüzme dallarında paralimpik oyunlarda yarışacağını belirtti.

Kaynak: rss