Merkez Bankası'nın Sıkılaştırma Adımlarına Rağmen İhtiyaç Kredisi Faizlerinde Gerileme

Merkez Bankası'nın kredi genişlemesini yavaşlatmaya yönelik adımları devam etse de hem mevduat faizlerinde hem de ihtiyaç kredisi faizlerinde düşüş eğilimi sürüyor.

Kurban Bayramı Öncesi İhtiyaç Kredisi Faizlerinde Düşüş

Kurban Bayramı yaklaşırken ihtiyaç kredisi faizlerinde yüzde 5,5 seviyelerinden yüzde 4,49-4,15'e kadar bir düşüş yaşandı. Bankacılık sektörü kaynakları, bu düşüşün kamu mevduat bankalarının faiz indirimiyle ihtiyaç kredisindeki paylarının azalmasıyla bağlantılı olduğunu belirtiyor.

Konut sektöründe olumlu öngörü: Kredili satışlarda artış bekleniyor Konut sektöründe olumlu öngörü: Kredili satışlarda artış bekleniyor

İndirimlerin Bayram Öncesine Özel Olabileceği Vurgusu

Ekonomim'de yer alan habere göre, bankacılık sektörü kaynakları, sıkı para politikasına uygun olmayan bu indirimlerin Kurban Bayramı öncesine yönelik olabileceğini ifade ediyor. Kaynaklar, faizlerde indirim trendinin henüz başlamış olduğunu söylemek için erken olduğunu belirtiyor.

Yaz Aylarında Sıkılaşma Bekleniyor

Kaynaklar, yaz aylarının oldukça sıkı geçeceğini ve sonbaharda faiz oranlarında bir trend değişikliğinin gözlemlenebileceğini kaydediyor.

Faiz Oranı Düştü

Yerli özel bankalar mayısın son haftasında, kamu mevduat bankaları ise bu hafta başında ihtiyaç kredisi faizlerini yüzde 5,5 seviyelerinden yüzde 4,5'e düşürdü.

Kamu Mevduat Bankalarının Payı Azaldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, geçen yıl mayıs sonunda kamu mevduat bankalarının toplam ihtiyaç kredileri içindeki oranı yüzde 26,4 iken, bu yıl mayıs sonunda bu pay yüzde 21,1'e geriledi. Bu, kamu mevduat bankalarının ihtiyaç kredisi içindeki payında 5,3 puanlık bir azalma anlamına geliyor.

TL Mevduat Faizleri de Düştü

Merkez Bankası'nın Mayıs Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yükselen TL mevduat faizleri de haftaya düşüşle başladı. Bankaların TL mevduat faizleri en yüksek yüzde 50'de oluşurken, düşük miktarlı tasarruflarda TL mevduat faizi yeniden yüzde 42-43 seviyelerine geriledi.

Kaynak: rss