Türkiye'de İhtiyaç Kredisi Faiz Oranlarında Mevsimsel Düşüş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz artışları ve sıkı para politikası, ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yükseltmişti. Ancak son dönemde bankalar, bayram kampanyaları kapsamında faiz oranlarını düşürdü.

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, bu düşüşün mevsimsel faktörler ve bayram kampanyalarından kaynaklandığını belirtti. Bayram tatili nedeniyle bankalar, hedeflerini yakalamak için ihtiyaç kredilerinde faiz oranlarını azalttı.

Kurtuluş, "Şu anda faiz düşüşlerini bayrama ve ilk 6 aydaki bankaların hedeflerini yakalamaya yönelik adımlar olarak değerlendirebiliriz. İhtiyaç sahiplerinin bu fırsatı kaçırmadan indirimden faydalanmasını tavsiye ediyoruz." dedi.

100 Bin TL Kredinin Maliyeti

İhtiyaç kredisi faiz oranları şu anda %3,50 ile %4,10 arasında değişiyor. 100 bin TL kredi çekildiğinde, geri ödeme tutarı 168 bin TL ile 175 bin TL arasında değişiyor.

SPK'dan gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin yeni düzenleme SPK'dan gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin yeni düzenleme

Faizlerin Geleceği

Kurtuluş, ihtiyaç kredisi faiz oranlarının kısa vadede düşmeyeceğini, bu kampanyanın özel bir durum olduğunu söyledi. Ekim ayından itibaren Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararlarını konuşmaya başlamasıyla bankalardaki faiz oranları düşebilir.

Vade Sürelerinde Değişim

İhtiyaç kredilerinde vade sürelerinin de değişmesi bekleniyor. Bankalar şu anda 36 ay vadeli kredi veriyor. Ancak sene sonuna kadar 48 ay vadeli krediler, 2025-2026 yıllarında ise 60 ay vadeli krediler gündeme gelebilir.

Kaynak: rss