İBB Meclisi'nde Mülteci Tartışmaları

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı oturumlarının ikinci birleşimi, Başkan Vekili Gökhan Gümüşdağ başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Almanya'da yaptığı ve İçişleri Bakanlığı'nın itiraz ettiği "İstanbul'da 2,5 milyon mültecinin yaşadığına" ilişkin açıklaması tartışma yarattı.

Konuyla ilgili AKP'li Meclis Üyesi Harika Öztürk tarafından verilen önergede, bu veriye nasıl ulaşıldığının açıklanması istendi.

Öztürk önergesinde, "İmamoğlu geleneksel CHP hastalığı olan Avrupa'ya kendi ülkesini şikayet etme hastalığından geri kalmamıştır. Ülkemizi saygısızlıktır, devletimize ağır iftira atmıştır. Batıyı övme ve şirin gözükme dozunu da aşmıştır. Siyasi beka endişesi ile ülkeni başka kapılarda şikayet ederek batının arkasına sığınmak yerine devletimizin arkasında dimdik durmak siyasi ideoloji fark etmeksizin bu toprakların her bir ferdine yakışandır. Devlet politikalarını Avrupa kapılarında ağır ve iftira düzeyinde eleştiren başkanının söylemleri 30 Haziran Kayseri'de olan provokasyonlar neticesinde halkı tahrik ya da birilerini kulağına su kaçırma boyutu da düşünülürse İBB başkanın sözleri fitili yakma ya da körük vazifesi görmüş müdür?" ifadeleri yer aldı.

CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan, soru önergesinde yer alan ifadeler nedeniyle ret oyu kullanacaklarını söyledi. Özcan şunları söyledi:

SON DAKİKA HABERİ: Samsun-Çarşamba'da deprem! SON DAKİKA HABERİ: Samsun-Çarşamba'da deprem!

"Tarihsel gerçeklerle bağdaşmayan ifadeler kullanıldı. Önce 'kardeşim Esat', sonra 'katil Esed', şimdi 'sayın Esad ile tatile çıkmıştık yine çıkarız' diyorlar. Bu politika yüzünden milyonlarca mülteci ülkemize girdi. Sayıları tam tespit edilemeyen ama buradaki bütün yerel yöneticilerin tüm gerçeği biliyor. Arkadaşımız bunu AK Partili belediye başkanları ile konuşsa böyle bir soru sormazdı. Arkadaşlarımız Ekrem Başkan'ın yurtdışına çıkışından rahatsız oldukları kadar keşke mültecilerin kontrolsüzce gelmesinden rahatsız olsaydı ve sınırı yeterince korusaydı milyonlarca mülteci gelmezdi.

'Ekrem İmamoğlu Türkiye'yi şikayet ediyor, bu bir CHP alışkanlığı' diyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş partiye söyledikleri şeye bakın. Bu kadar ciddiyetsiz bir soru önergesi. Mülteci ve dış politika konusunda sınıfta kaldınız. Çıkın 'milyonlarca mültecinin burada olmasından memnunuz' deyin. Mültecileri burada tutmak için AB ile para karşılığı anlaşmalar yapıp ülkeyi mülteci deposuna çevirin sonra da buraya gelip güzelleme yapın, soru sorun..."

Özcan, soruyu yanlış yere sorduklarını ve kaç milyon mültecinin Türkiye ve İstanbul'da yaşadığını açıklaması gereken partinin hükümetteki parti olduğunu vurguladı.

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, önergeye içinde siyasi tonlamalar olduğu için CHP'nin ret oyu kullanmasını eleştirerek "Hepimizin siyasi kimliği var. Geçmiş dönemde CHP'nin siyasi içerikli soru önergelerinin başkanlık makamına havalesi konusunda yapıcı bir tutum izledik. CHP'nin vesayetçi ve otoriter tavrı var. Bir soru önergesine dahi tahammül edemiyorlar" dedi.

Türkyılmaz, İBB Başkanı'nın mülteci sayısına ilişkin verdiği istatistiki verilerin hangi verilere dayanarak açıklandığını kamuoyu ile paylaşmasını beklediklerini ifade etti. Bu önerge oybirliği ile kabul edilerek yanıtlanmak üzere başkanlık makamına havale edildi.

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da "CHP'nin bir alışkanlığı var. Bir şey söylüyorlar, bilimsel açıklaması yok. Hükümet elindeki verileri açıklıyor, ona inanmıyorlar. Kendi söylediği yalana kendileri inanıyor. İçişleri Bakanlığı açıklama yapıyor. Siz de elinizdeki verileri ortaya koyun. Uydurduğunuz bir rakam üzerinden gerçekmiş gibi hareket ediyorsunuz" dedi.

Kaynak: rss