Hizbullah Hareketi'nin Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, savaşçılar Sasa yerleşim birimindeki Balasan askeri sanayi fabrikasını Felek füzeleriyle hedef aldı. Ayrıca, Beyt Hilel kışlasındaki Sehl tabur komutanlığı karargahının da Katyuşa füzeleriyle vurulduğu bildirildi.

Hizbullah, bu iki saldırının İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Sur kenti yakınlarındaki El Burgaliye kasabasına yönelik gerçekleştirdiği tekrarlanan saldırılara bir tepki olduğunu vurguladı.

Lübnan'daki İslami Direniş Hizbullah Salı Günü İsrail Askeri Tesislerine Ve Askerlerine Karşı Yeni Bir Dizi Operasyon Duyurdu.

Lübnan resmi haber ajansı NNA'nın aktardığına göre, İsrail savaş uçakları Salı günü Lübnan'ın sahil kenti Sur'un kuzeyindeki El Burgaliye beldesine üç kez saldırdı. Bu saldırılarda bir araç hedef alındı ve sekiz kişi yaralandı.

Lübnan merkezli El-Meyadin televizyonu, saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti. El-Meyadin, Hizbullah'a yakınlığıyla bilinmektedir.

MAVİ HAT'TA GERGİNLİK

Son haftalarda İsrail ve Lübnan arasındaki "Mavi Hat" olarak bilinen sınır hattında gerilim artıyor.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, Hizbullah'ın Lübnan'dan İsrail'e doğru 7 Ekim'den beri 5 binden fazla roket, tanksavar mermisi ve İHA saldırısı gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Hagari, Hizbullah'ın artan saldırılarının İsrail'i daha büyük bir çatışmanın eşiğine getirdiğini belirtmişti. Bu durum, Lübnan ve bölge için potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğurabilecek bir tırmanışı işaret ediyor.

Son haftalarda, İsrail hem Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürmekte hem de kuzey sınırında Lübnan Hizbullahı ile çatışmaktadır.

Yaşann çatışmalarda 341 Hizbullah mensubu, 63 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ile 10 İsrailli sivilin öldüğü açıklanmıştı.

Biden'dan Trump'a geçmiş olsun telefonu Biden'dan Trump'a geçmiş olsun telefonu
Editör: Haber Merkezi