Batman Basın Derneği Başkanı Cebrail Uyanık; “BASIN BAYRAMINI KUTLAMIYORUZ” Batman Basın Derneği Başkanı Cebrail Uyanık; “BASIN BAYRAMINI KUTLAMIYORUZ”

Depremzedelerin Mülksüzleştirilmesine İsyan

Depremzedelerin mağduriyetleri sürüyor. Hatay Defne'de evleri rezerv alanda kalan ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden mülksüzleşmeyle karşı karşıya gelen depremzedeler, bu duruma isyan etti.

Deprem bölgesini ziyaret eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, rezerv alanlarda yaşayanlar dışında kimseyi buralara yerleştirmeyeceklerini belirtti. Ancak depremzedeler, Bakan Kurum'un açıklamalarından tatmin olmadı.

"Çevre ve Şehircilik, 5 Şubat'taki değeri vereceklerini söylüyor. Benim 500 metrekare arsam var, müteahhit depremden önce yüzde 40 veriyordu. Yüzde 40, 4 daire yapar. 4 daire 20 milyon eder. Bana 20 milyon verecekler mi?" diye sordu bir depremzede.

Bir başka depremzede ise, "Bütün çocuklarım, torunlarım aynı evin içinde olsun, gelsinler yıksınlar, rahat etsinler. Fırsat vermeyeceğiz, Erdoğan'a fırsat vermeyeceğiz." dedi.

Depremzedeler, rezerv alan ilanıyla borçlandırılmaktan da endişe duyuyor.

"Burada yaşayan vatandaşlar, rezerv alanların dışında hiçbir yere gitmeyecek. Rezerv alanlarda, ilçelerden veya mahallelerden hiçbir vatandaş yerleştirilmeyecek." dedi Bakan Kurum.

Ancak depremzedeler, Bakan Kurum'un açıklamalarının sorunlarına çözüm olmadığını savundu.

"Rezerv alan ilanıyla mülklerimiz elimizden alınıyor. Hukuksuz bir şekilde mülksüzleştiriliyoruz. Sesimizi duyurun, mağduriyetimize son verin." diye talep etti bir depremzede.

Depremzedeler, hükümetin kendilerine adil bir çözüm sunmasını talep ediyor.

"Evsiz kaldık, perişan olduk. Evlerimizi yeniden inşa etmek istiyoruz ama rezerv alan ilanıyla buna da izin verilmiyor. Mağduriyetimizi görmezden gelmeyin, çözüm bulun." diye seslendi bir depremzede.

Depremzedeler, haklarını savunmak için hukuki yollara başvuracaklarını ve seslerini duyurana kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Kaynak: rss