Euro Bölgesi'nden Mayıs'ta 13,9 milyar euro ticaret fazlası Euro Bölgesi'nden Mayıs'ta 13,9 milyar euro ticaret fazlası

Türkiye'nin kredi notunun yükselmesi ve Gri Listeden çıkmasıyla birlikte, ülkeye doğrudan yabancı yatırımcı ilgisinin artması bekleniyor. 

Ülke ekonomisindeki olumlu gelişmeler, fDi Intelligence araştırmasında Avrupa'nın en çok tercih edilen büyük şehirlerinden biri olarak 7. sırada yer alan İzmir'in avantajını daha da artırıyor. Deniz, demir ve karayolu ulaşım ağları üzerinde bulunan Batı Anadolu Serbest Bölgesi, büyük sanayi parselleri ile İzmir'in yatırım çekme kabiliyetine katkıda bulunuyor. 

İzmir’de Batı Anadolu Serbest Bölgesi ve Ege Serbest Bölgesi'ni kurup işleten BASBAŞ ve ESBAŞ’ın CEO’su Dr. Faruk Güler, Türkiye’nin Gri Listeden çıkmasının ve uluslararası kredi notunun yükselmesinin doğrudan yatırımların gelmesini sağlayacak olumlu gelişmeler olduğunu belirtti. Dr. Güler, "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları olan S&P ve Fitch, Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltti, Moodys ise B3 olarak teyit etti. Derecelendirme kuruluşları, ülke kredi not görünümünü durağandan pozitife çevirdi. Son olarak Mali Eylem Görev Gücü’nün (Financial Action Task Force-FATF), Türkiye’yi 28 Haziran itibarıyla Gri Listeden çıkardığını duyurması, uluslararası arenada ülkemiz ekonomisi lehine olumlu bir gelişme oldu. Bu gelişmeler, doğrudan yabancı yatırımların ülkemize ilgisini olumlu yönde etkileyecektir. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz," dedi.

fDİ Inteligence, İzmir’i Avrupa’da Yatırım Yapılabilecek 7. Büyük Şehir Olarak Seçti

fDi Intelligence tarafından yayınlanan “Geleceğin Avrupa Şehirleri ve Bölgeleri 2023” araştırmasında İzmir, Yatırım Tanıtım Stratejisi ve Maliyet Etkinliği kategorilerinde Avrupa’nın ilk 10 büyük şehir ve bölgesi arasında yer aldı. Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY) Stratejisi kategorisinde ise büyük şehirler arasında 7. sırada bulunuyor.

Bu başarıyı hatırlatan BASBAŞ ve ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, şu açıklamayı yaptı: “Araştırmada özel kategori olarak değerlendirilen Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisi kategorisinde 89 farklı lokasyondan bilgiler incelendi ve İzmir, yatırımcıların Avrupa’da tercih ettiği 7. büyük şehir olarak belirlendi. Araştırmada ülkelerin en büyük ekonomik büyüklüğe sahip şehirleri ayrı bir kategoride ele alınırken, diğer şehirler Büyük Şehir, Orta Ölçekli Şehir, Küçük Şehir ve Mikro Şehir olarak sınıflandırıldı. İzmir’in yer aldığı en iyi DYY strateji listesinde sırasıyla; Portekiz’den Porto, İngiltere’den Birmingham ve Glasgow, Belçika’dan Antwerp, İngiltere’den Manchester ve Polonya'dan Katowice şehirleri bulunuyor.”

BASBAŞ, Büyük Sanayi Parselleri İle İzmir’in Yatırım Cazibesini Arttırıyor

Dr. Faruk Güler, Türkiye'de orta ve büyük ölçekli sanayi yatırımları için sanayi parseli bulmanın zorluğuna dikkat çekerek, “Bergama'da yatırımcı kabul ettiğimiz Batı Anadolu Serbest Bölgesi'nin deniz, demir ve karayolu ulaşım ağları üzerinde bulunması, Avrupa başta olmak üzere Afrika, Orta Doğu ve Asya'ya ulaşım kolaylığı sağlaması, İzmir'in doğrudan yabancı yatırımlar için Avrupa'da en çok tercih edilen 7. büyük şehir olmasında önemli bir etken olmuştur. Türkiye'de fabrika kurmak için 10 dönümden 200 dönüme kadar büyüklükte sanayi arazisi bulmak Marmara ve Batı Anadolu'da zor iken, BASBAŞ'ta bu mümkün. Bu da ülkemize yatırım yapmak isteyenlerin rotasını İzmir'e çevirmesini sağlıyor,” dedi.

Bölgede 5 fabrika inşaatının sürdüğünü ve 3 ay içinde 5 firmayla daha sözleşme imzalayacaklarını belirten Dr. Güler, “Yatırımcıların bölgemize ilgisi oldukça yüksek. Büyüyen yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerinin ciddi ilgisi var. İhracatı olan ve yüksek katma değer yaratan, ancak yeni yatırımlar için Marmara ve Ege'de sanayi parseli bulamayan çok sayıda sanayici var. Biz bu firmalarımız için ideal bir yatırım alanıyız,” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi