Monako, Kara Para Akışıyla Mücadelede Göz Takibine Girdi

Parkur cennetleri arasında gösterilen Monako, dünyanın en çok milyoner ve milyarderine ev sahipliği yapmasına rağmen, kara para akışıyla mücadele konusundaki eksiklikleri nedeniyle "gri listeye" eklenmesi riskiyle karşı karşıya.

Monako, 26-28 Haziran tarihleri arasında Singapur'da düzenlenecek Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurulu'nda bu konuyla ilgili değerlendirmeye tabi tutulacak. Genel Kurul'un açıklanacak sonuçlarının ardından Monako'nun gri listeye dahil olması muhtemel.

Gri listeye alınmak, kara para aklama ve terörizmin finansmanı risklerini azaltma çabalarında yetersiz kalan ülkeler için öngörülen bir tedbir. Listeye eklenen ülkeler, uluslararası finansal sistemde daha yakından izlenir ve bu durum yabancı yatırımcıları bu ülkelerde iş yapmaktan caydırabilir.

Bir Uluslararası Para Fonu (IMF) raporu, gri listedeki ülkelerin sermaye girişlerinde önemli ve istatistiksel olarak anlamlı düşüşler yaşadığını ortaya koydu.

Türkiye Gri Listeden Çıkmaya Hazır

FATF Genel Kurulu'nda ele alınacak bir diğer konu ise Türkiye'nin gri listeden çıkarılması. Türkiye, 2021 yılında kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede eksiklikler nedeniyle listeye dahil edilmişti.

Ancak Bloomberg'e göre Türkiye'nin gri listeden çıkarılması bekleniyor. Türkiye, kara para aklama ve yasa dışı finansmanla mücadele konusundaki ilerlemesini göstermek için FATF yetkilileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdi. FATF, Türkiye'de gerçekleştirdiği yerinde incelemenin sonuçlarını 28 Haziran'daki genel kurul toplantısında değerlendirecek.

Netflix yılın ikinci zammını yaptı Netflix yılın ikinci zammını yaptı

FATF Genel Kurulu Gündemi

Genel Kurul'da çeşitli konular gündeme gelecek. Bu konular arasında Hindistan ve Kuveyt'te yürürlükte olan kara para aklama ve terörizmin finansmanı karşıtı sistemlerin değerlendirilmesi de yer alıyor.

Son olarak, FATF'ın üye ülkelerdeki kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadeledeki ilerlemelerini denetlemek için kullanacağı bir değerlendirme mekanizmasının benimsenmesi de gündemde.

Gri Listeden Nasıl Çıkılır?

Gri listeden kaçınmak için, FATF üyelerinin çoğunluğunun ilgili ülkenin değerlendirme döneminin başlangıcından bu yana yeterli ilerleme kaydettiğine inanması gerekiyor.

FATF'ın gri liste ve kara liste uygulamaları, kara para aklama ve terörizmin finansmanı risklerini azaltmayı ve küresel finansal sistemi korumayı amaçlıyor.

Kaynak: rss