Google'ın Gizli Tarihi: "Backrub"dan "Googol"e

Bugün küresel bir dev olan Google, ilk kurulduğunda oldukça farklı bir isim taşıyordu. 1996 yılında Stanford Üniversitesi sunucularına kaydedildiğinde, arama motoru "Backrub" adıyla biliniyordu. Bu isim, sırt masajı anlamına geliyordu.

Piyasa değeri kısa süreliğine Tesla’yı geride bıraktı Piyasa değeri kısa süreliğine Tesla’yı geride bıraktı

Ancak yöneticiler kısa süre sonra ismin değiştirilmesi gerektiğini fark ettiler. İnsanların internette arama yaparken birbirlerinden sırt masajı yapmalarını istemek pek pratik değildi.

"Googol"un Yanlış Yazımı: Google'ın Doğuşu

Yöneticiler, isim değişikliği için matematik terimi "googol"u düşündüler. Googol, 1'in ardından gelen 100 sıfırdan oluşan muazzam bir sayıyı ifade ediyordu.

Ancak isim kaydı sırasında bir hata meydana geldi. Stanford Üniversitesi'nden David Koller'in anlattığına göre, Sean Anderson yanlışlıkla "google.com" olarak yazdı. Bu alan adı müsait olduğu için Larry Page hemen kendisi ve Sergey Brin adına tescil ettirdi.

"Sean iyi bir heceleyici değildir ve googol yerine 'google.com' olarak yazılan ismi aramak gibi bir hata yaptı. Bu ismin kullanılabilir olduğunu gördü ve Larry de bu ismi beğendi. Ardından birkaç saat içinde 'google.com' ismini kendisi ve Sergey adına tescil ettirdi."

- David Koller, Stanford Üniversitesi

Google'ın Anlamı: Sonsuz Bilgi

Google, "googol"un yanlış yazımı olmasına rağmen, şirketin amacını yansıtıyordu. Google'a göre, "googol", web üzerindeki görünüşte sonsuz miktarda bilgiyi toplama görevini simgeliyordu.

Yıllar içinde Google, internet arama devi olmaktan çok daha fazlasına dönüştü. Şirket, Gmail, YouTube, Android ve Chrome gibi çok çeşitli ürün ve hizmetler sunuyor.

Ancak Google'ın kökenleri, "Backrub" ve "googol"un yanlış yazımı olan "google.com" adında mütevazı bir başlangıçta yatmaktadır. Bu isimler, küresel bir teknolojik gücün doğuşunun gizli hikayesini anlatıyor.

Kaynak: rss