G7 Zirvesi, İtalya'nın Lüks Tatil Beldesinde Başladı

Dünyanın en güçlü yedi ekonomisinin liderleri, İtalya'nın ev sahipliğinde Güney İtalya'daki Borgo Egnazia tatil beldesinde iki günlük G7 Zirvesi için bir araya geldi. Zirveye ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya'nın liderlerinin yanı sıra Türkiye, Ukrayna, Cezayir, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Ürdün, Kenya, Tunus, Moritanya, Birleşik Arap Emirlikleri'nin liderleri ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres katılıyor.

Ünlülerin Uğrak Yeri

Geleneksel köy tarzında inşa edilmiş bir tatil kompleksi olan Borgo Egnazia, İtalya'nın Adriyatik kıyısında, "gözlerden uzak bir vaha" olarak nitelendirilen Puglia bölgesinde yer alıyor. "Popun kraliçesi" Madonna üç kez burada kaldı ve bir seferinde doğum gününü kutladı. Justin Timberlake ve Jessica Biel ise 2012 yılında düğünleri için Borgo Egnazia'yı tercih etti.

Gündemde Neler Var?

Liderlerin ajandasında Gazze ve Ukrayna savaşlarının yanı sıra, Afrika'dan Asya-Pasifik'e geniş bir coğrafyaya uzanan meseleler bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminin ilk maddesinin Gazze olması bekleniyor. Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar da zirvenin önemli konuları arasında yer alıyor.

Polis Sendikası İsyan Etti

G7 zirvesi için alınan sıkı güvenlik önlemleri kapsamında İtalyan polisleri "Mykonos Büyüsü" isimli bir gemiye yerleştirildi. Ancak polis sendikası, güvenlik güçlerinin kötü koşullar altındaki eski gemiye "fareler gibi sıkıştırıldığından" şikâyet ediyor. Sendikaya göre geminin bozuk klimaları, sıcaklıkların 30 santigrat dereceye ulaşması ve tavanlardan su damlaması nedeniyle polis memurları uyumakta zorlanıyor, yemek alabilmek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor.

Jürgen Klopp, ABD Milli Takımı'nın teklifini reddetti Jürgen Klopp, ABD Milli Takımı'nın teklifini reddetti

Zirvenin Önemi

G7 Zirvesi, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin liderlerinin bir araya geldiği önemli bir platform. Zirve, küresel meseleleri tartışmak, işbirliği yapmak ve ortak çözümler bulmak için bir fırsat sunuyor. Liderlerin, iklim değişikliği, terörizm ve göç gibi konularda da görüş alışverişinde bulunmaları bekleniyor.

İkili Görüşmeler

Zirve kapsamında bir dizi ikili görüşme de yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İtalya Başbakanı Mario Draghi, ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi bekleniyor.

Güvenlik Önlemleri

Zirve için sıkı güvenlik önlemleri alındı. Puglia bölgesinde 10.000'den fazla polis ve güvenlik görevlisi görev yapıyor. Zirvenin yapıldığı Borgo Egnazia çevresinde güvenlik çemberi oluşturuldu ve bölgeye girişler kısıtlandı.

Medya Merkezi

Zirveyi takip eden medya mensupları, yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Bari'deki bir merkezde tutulacak ve yalnızca basın konferanslarına katılabilecek.

Kaynak: rss