Fitch Ratings, Haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nu "Para Politikası Yeni Bir Aşamaya Giriyor" başlığıyla yayımladı.

Rapora göre, Avrupa'da toparlanma olasılığı artarken, Çin'in ihracat sektöründe canlanma görülüyor ve diğer gelişmekte olan piyasalarda iç talep güçlü bir ivme kazanıyor. Bu nedenle küresel büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi.

Dünya ekonomisinin 2024 için büyüme tahmini %2.4'ten %2.6'ya çıkarılırken, 2025 ve 2026 yılları için ise her iki yılda da %2.4 büyüme öngörülüyor.

ABD ekonomisi kademeli olarak yavaşlıyor

Raporda vurgulananlara göre, ABD ekonomisi yavaşlama sürecine girmiş olsa da bu sürecin kademeli olduğu ve bu yıl için büyüme tahmininin değiştirilmeden %2.1 olarak korunduğu belirtildi. Ayrıca, ABD ekonomisinin 2025 yılında %1.5 ve 2026 yılında %1.6 büyümesinin beklendiği ifade edildi.

Raporda belirtildiğine göre, Euro Bölgesi ekonomisinin büyüme tahmini bu yıl için yukarı yönlü revize edilmiş; 2024 yılı için %0.6'dan %0.8'e çıkarılmıştır. Ayrıca, bölgenin 2025'te %1.5 ve 2026'da %1.4 büyümesi öngörülmektedir.

Çin ekonomisi için ise bu yılın büyüme tahmini %4.5'ten %4.8'e yükseltilmiş; 2025 ve 2026 yılları için ise sırasıyla %4.5 büyüme öngörülmüştür.

Küresel para politikası döngüsü yeni bir aşamaya giriyor

Raporda vurgulananlara göre, merkez bankalarının para politikasını gevşetmeye yönelik adımlar attığı ancak enflasyonun şaşırtıcı derecede kalıcı olduğu belirtilmiştir. Küresel faiz oranlarının önümüzdeki 12-18 ay içinde daha yavaş bir hızda düşmesinin beklendiği ifade edilmiştir.

Rapor, küresel para politikası döngüsünün, faiz oranlarının talebi kısıtlayıcı seviyelere yavaş ama istikrarlı bir şekilde ineceği yeni bir aşamaya girdiğini aktarmaktadır. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu yıl içinde iki kez daha faiz indirimi yapması öngörülmekte, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ise eylül ayında faiz indirimine başlaması ve aralık ayında bir kez daha faiz indirimi yapması beklenmektedir.

Raporda, merkez bankalarının özellikle yüksek hizmet sektörü enflasyonu göz önünde bulundurarak para politikasını çok hızlı bir şekilde gevşetmekten kaçındığı vurgulanmıştır.

Emeklinin zamlı maaşı ne zaman hesaba yatacak? Emeklinin zamlı maaşı ne zaman hesaba yatacak?

Türkiye'nin büyüme beklentisi bu yıl için yüzde 3.5'e yükseltildi

Raporda Türkiye ekonomisine yönelik yapılan değerlendirmelerde, bu yılın ilk çeyreğinde ihracattaki toparlanma, ithalattaki keskin düşüş ve güçlü iç talebin etkisiyle ekonominin tahminlerin üzerinde büyüdüğü vurgulanmıştır.

Türkiye ekonomisinin büyüme tahmini bu yıl için %2.8'den %3.5'e revize edilmiştir. Ayrıca, ülke ekonomisinin 2025'te %3 ve 2026'da %3.2 büyümesi öngörülmektedir.

Raporda, daha sıkı para politikası, yavaş kredi büyümesi ve maliye politikasındaki beklenen sıkılaşmanın bu yıl enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağı belirtilmiş, ayrıca önemli baz etkileriyle birlikte temmuz ayından itibaren yıllık enflasyonun düşmesine katkıda bulunacağı ifade edilmiştir. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise 2024 için %43, 2025 için %23 ve 2026 için %18 olarak kaydedilmiştir.

Editör: Haber Merkezi