Fed Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Fed, politika faizini %5,50 seviyesinde sabit tutarak piyasa beklentilerini karşıladı. Bu kararın ardından altın ve döviz piyasalarına ilişkin beklentiler netleşmeye başladı.

Piyasalardaki Etkiler

Ekonomist Hikmet Baydar, faiz kararının piyasaları şaşırtmadığını ve ABD'de faiz artırımlarının beklenmediğini belirtti. Enflasyonun düşüş göstermesiyle faiz indirimi için hedeflenen seviyeden uzaklaşıldığına dikkat çeken Baydar, faiz indiriminin eylül ve kasım aylarında fiyatlandığını söyledi.

Baydar, gelecek açıklamalarda piyasaların Fed'in faiz indirimine yakın zamanda başlayıp başlamayacağına ve bu yıl kaç faiz indirimi olacağına ilişkin ipuçları arayacağını ifade etti. Bu ipuçlarının piyasalarda dalgalanmalara yol açabileceğini vurguladı.

Fed'in de faiz indirimini istediğini, ancak yanlış bir hamle yaparak durumu daha da kötüleştirmekten kaçındığını belirten Baydar, eylül ayında faiz indirimi ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Altın Piyasası

Baydar, ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin altın fiyatlarını sert düşürdüğüne değindi. Altında Fed baskısının devam edip etmeyeceğinin gelecek açıklamalarda görüleceğini söyledi.

Altın fiyatlarında bir tepki alımı gelme ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak yukarı trend için henüz erken olduğunu belirtti.

ABD'de mortgage faizi 4 ayın en düşük seviyesinde ABD'de mortgage faizi 4 ayın en düşük seviyesinde

Gram Altın Beklentileri

Baydar, gram altını etkileyecek faktörlerden birinin Türkiye'nin ay sonunda gri listeden çıkma ihtimali olduğunu söyledi. Bu durumda yabancı girişi gelmesiyle dolar/TL'de aşağı yönlü bir hareket görülebileceğini belirtti. Bu durumun gram altın üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini ifade etti.

Dolar/TL Tahmini

Baydar, Merkez Bankası'nın döviz pozisyonunun artıya geçtiğini ve döviz alımını azaltma ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Bu durumun dolar/TL'de aşağı yönlü baskıyı artırabileceğini söyledi.

Önümüzdeki günlerde dolar/TL'nin 30'ların altını denemesinin muhtemel olduğunu ifade eden Baydar, dolar/TL'de hedeflenen seviyenin 30 liranın altı olduğunu söyledi.

Kaynak: rss