Eyüpsultan ATV Kazası: Sanıkların Türkiye'ye İadesi Hakkındaki Gelişmeler

Eyüpsultan'daki seyir halindeki 3 ATV'den birinin arızalanmasıyla başlayan ve bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kaza sonrasında, kazaya neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok'un ABD'ye kaçtıkları tespit edilmişti.

Haklarında geçici tutuklama kararı verilen şüphelilerin iadesi için yapılan başvuru üzerine, Cihantimur ve Tok, 14 Haziran'da Boston'da yakalanarak tutuklanmıştı. 18 Haziran'da ayrı ayrı mahkemeye çıkarılan anne-oğlunun tutukluluk halleri devam ettirilmişti.

Cihantimur'un avukatları, müvekkillerinin tutulduğu tutukevinin koşullarının kötü olduğunu öne sürerek ev hapsi veya yerinin değiştirilmesi talebinde bulunmuştu. Ancak hakim, 21 Haziran'da yapılan ikinci duruşmada bu talebi reddetmişti.

Türkiye'nin talebi üzerine Boston'da yakalanan anne Eylem Tok'un Türkiye'ye iade duruşmasının ikincisi gerçekleşti. VOA Türkçe'nin haberine göre, Cihantimur'un avukatları mahkemeye sundukları dilekçede, kefalet başvuruları hakkında bir karar beklediklerini, ancak yargı süreciyle ilgili son durumu değerlendirmek için kısa sürede bir duruşma yapılmasını talep ettiler.

Avukatlar, müvekkillerinin annesinin Amerikan vatandaşı olan oğlunu ABD'ye getirme gerekçesinin Türkiye'deki hukuk sistemindeki eksiklikler olduğunu ileri sürdüler. Burada anayasal korunma haklarını elde edeceği beklentisi nedeniyle Türkiye vatandaşı olmasına rağmen oğlunun vatandaşı olduğu ABD'yi tercih ettiğini belirttiler.

Sokak hayvanları tasarısı Meclis'te... AKP'den ötanazi kararı Sokak hayvanları tasarısı Meclis'te... AKP'den ötanazi kararı

Cihantimur'un avukatları, müvekkillerinin 14 Haziran'da tutuklandığını ve 18 Haziran'da kefaletle serbest bırakılmaları için bir duruşma yapıldığını hatırlattılar. 20 Haziran'da Türkiye'ye iade talebiyle devam eden davanın ardından müvekkilleri için kefaletle serbest bırakılma başvurusunda bulunduklarını da ifade ettiler.

Yeni bir duruşma talep etme gerekçelerini ise şu şekilde açıkladılar:

  • Cihantimur, Manson Gençlik Enstitüsü'nde gözaltında tutuluyor. Connecticut Islah Dairesi, yetişkin hapishanesi olarak belirttiği bu yerleşkedeki uygunsuz hapis koşullarını tanımlamıştır. Müvekkilimizin bu yerleşkede halen devam eden tutukluluğunun adil yargılanma sürecine aykırı olduğu, bir çocuk için zulme dönüşen hapsinin ABD anayasasına göre haklarının ihlali olduğu belirtilmiştir. Hiçbir suç geçmişi olmayan, ABD vatandaşı ve aynı zamanda Türkiye vatandaşı olan Cihantimur, kimseye zarar verme niyeti olmaksızın şiddet içermeyen bir suç işlemiştir. Bu suç ABD'de işlenseydi kefaletle serbest bırakılacaktı.

Cihantimur'un avukatları, Türkiye'nin ABD'ye yaptığı iade talebine de itiraz edeceklerini açıkladılar. İade talebinde Cihantimur'un ABD vatandaşı olduğuna dair somut bir ifade bulunmadığını kaydettiler.

Kaynak: rss