Ali İsmail Korkmaz'ın Ölümünün 11. Yıldönümü

2013 yılının Haziran ayında Eskişehir'in Gezi Direnişi eylemleri sırasında, 19 yaşındaki Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, bir ara sokakta sivil kişiler ve polisler tarafından saldırıya uğramıştı. Bir gün sonra komaya giren Korkmaz, 38 gün süren yaşam mücadelesini 2013 yılının Temmuz ayında kaybetmişti.

Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü Türkiye'de büyük bir infial yaratmıştı. Korkmaz'ın ailesi, saldırganların tespit edilip cezalandırılması için yıllardır mücadele ediyor.

Davaların Süreci

Korkmaz'ın ölümüyle ilgili davalar, 2015 yılında sonuçlanmıştı. Sanık polis memurlarından Mevlüt Saldoğan'a 10 yıl 10 ay, Yalçın Akbulut'a 10 yıl, fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'e 6 yıl 8 ay hapis cezası verilirken, polis memuru Hüseyin Engin beraat etmişti.

Aile ve avukatların itirazı üzerine Yargıtay, Hüseyin Engin hakkındaki beraat kararını bozmuştu. Yeniden görülen davada, Engin'e "kasten basit yaralama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verilmiş, ancak hükmün açıklanması geriye bırakılmıştı.

Anne Korkmaz'ın Acısı

Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü, ailesini derinden sarstı. Anne Emel Korkmaz, oğlunun ölüm yıldönümünde Sözcü Televizyonu'na yaptığı açıklamada, 11 yıllık süreçte yaşadıkları acıyı anlattı.

Korkmaz, "Oğlumu polis ve sivillerin vahşice dövdüğü o geceyi asla unutamıyorum. Oğlumun cansız bedenini hastanede gördüğümde yıkıldım. Adaletin yerini bulmasını istiyorum" dedi.

Korkmaz, "11 yıldır süren bu mücadelede yorulmadık. Oğlumun katillerinin cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Adalet Beklentisi

Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili davalar, Türkiye'de adalet sisteminin sorgulanmasına yol açtı. Korkmaz ailesi ve kamuoyu, saldırganların hak ettikleri cezayı almasını bekliyor.

Çin'li Neta'nın  Türkiye'ye ithalatı durdu Çin'li Neta'nın  Türkiye'ye ithalatı durdu

Korkmaz'ın davası, polis şiddeti ve insan hakları ihlalleri konusunda Türkiye'de önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Davanın seyri, Türkiye'nin insan hakları siciline ve adalet sistemine dair önemli ipuçları vermesi bekleniyor.

Kaynak: rss