Mardin'de firari 21’i firari hükümlü 40 kişi yakalandı Mardin'de firari 21’i firari hükümlü 40 kişi yakalandı

Ekvador'u Sarsan 7.0 Büyüklüğündeki Deprem

Ekvador'un Sucumbíos eyaletinde, 7.0 büyüklüğünde güçlü bir deprem meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmaları Kurumu'na (USGS) göre deprem, yerel saatle 18:15'te, başkent Quito'nun yaklaşık 190 kilometre kuzeydoğusunda, yerin 130 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Deprem, başkent Quito'da ve ülkenin diğer bölgelerinde şiddetli şekilde hissedildi. Bazı bölgelerde binalarda hasar meydana geldi ve yollar çöktü.

Ekvador Ulusal Risk Yönetimi ve Acil Durum Servisi'ne (SGR) göre, depremde en az 10 kişi hayatını kaybetti ve 32 kişi yaralandı. SGR, depremden etkilenen bölgelere acil durum ekiplerini sevk etti ve kurtarma çalışmalarına başladı.

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, deprem bölgesini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı ve depremzedelere destek sözü verdi. Lasso, "Bu zor zamanda Ekvador halkının yanındayız. Etkilenen bölgelere yardım ulaştırmak ve hasarları gidermek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Deprem, Ekvador'da son yıllarda meydana gelen en güçlü depremlerden biri. 2016 yılında meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde 670'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 16.000'den fazla kişi yaralanmıştı.

Ekvador, Pasifik Ateş Çemberi üzerinde yer alan deprem açısından aktif bir bölgede bulunuyor. USGS'ye göre, Ekvador'da yılda ortalama 300'den fazla deprem meydana geliyor.

Kaynak: rss