Ehliyet Değişimi Uzatıldı, Yeni Tarih Açıklandı

Geçtiğimiz yıllarda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar doğrultusunda, eski tip ehliyetlerin değişimi için verilen son tarih 31 Aralık 2024 olarak güncellendi. Bu tarihe kadar ehliyetlerini yenilemeyen sürücüler, 1 Ocak 2025'ten itibaren idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Eski Tip Ehliyetlerin Değişim Süreci

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024 tarihine kadar 15 lira karşılığında yenisiyle değiştirilebilecek. Bu ücret, 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payından oluşmaktadır.

BNP'den, Merkez Bankası ve faiz indirimi değerlendirmesi BNP'den, Merkez Bankası ve faiz indirimi değerlendirmesi

1 Ocak 2025'ten sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin, sürücü belgesi harc ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı bedelini tam olarak yatırmaları gerekecektir. B sınıfı sürücü belgesi için bu tutar 2024 yılında toplam 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti. 2025 yılı için yatırılması gereken tutar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecektir.

Ehliyetini Yenilemeyenlerin Cezası

Kanuni süre içerisinde yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz hale gelecektir. Ehliyetlerini yenilemeyen sürücüler araç kullanırken yaptırımla karşılaşacaklardır.

Başvuru Yoğunluğu Uyarısı

Yetkililer, yıl sonuna doğru yaşanabilecek başvuru yoğunluğu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını tavsiye etmektedir.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetini yenilemek isteyen sürücülerin aşağıdaki belgeleri hazırlamaları gerekmektedir:

  • Eski sürücü belgesi
  • 15 lira başvuru ücreti
  • Yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporu
  • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adres

Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, sürücü belgelerinin yurt içindeki istedikleri adrese teslim edilmesini talep edebilirler.

Kaynak: rss