Türkiye Deprem Bilim Dünyası Doç. Dr. Doğan Kalafat'ı Kaybetti

Türkiye'nin saygın deprem bilimcilerinden Doç. Dr. Doğan Kalafat hayatını kaybetti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün (KRDAE) Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi'nde eski müdürlük görevini üstlenen Kalafat, deprem araştırmalarına önemli katkılarıyla tanınıyordu.

Üsküdar Belediyesi’nin emeklilere pazar desteği ödemeleri başladı Üsküdar Belediyesi’nin emeklilere pazar desteği ödemeleri başladı

Son Yolculuğu

12 Temmuz 2024 Cuma günü saat 10:30'da Kandilli Kampüsü'ndeki Fatin Gökmen Konferans Salonu'nda bir törenle uğurlanacak olan Doç. Dr. Doğan Kalafat'ın cenazesi, İstanbul Zincirlikuyu Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Doğan Kalafat: Yaşamı ve Eserleri

1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün Sismoloji Laboratuvarı'nda Jeofizikçi olarak göreve başlayan Kalafat, aynı bölümde laboratuvar şefi olarak 2004'e kadar görev yaptı. Ardından Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü olarak atanan Kalafat, 2015'e kadar bu görevi sürdürdü.

2015 yılında başladığı KRDAE Bölgesel Deprem Tsunami İzleme Merkezi müdürlüğü görevine Haziran 2024'e kadar devam eden Kalafat, Türkiye'de gözlemsel ve aletsel sismoloji, deprem izlemeleri ve deprem istasyonları şebekesinin gelişimine büyük katkı sağladı.

Deprem Araştırmalarındaki Öncülük

Türkiye'de uydu sistemleriyle ilk geniş bant sismik istasyonların kurulumuna ve fayların araştırılmasına öncülük eden Kalafat, uzmanlık alanları olan faylardaki aktiviteler ve deprem oluş düzenleri, yerkabuğu yapısının araştırılması, deprem kataloğu çalışmaları, fay düzlemi çalışmaları ve saha gözlemleri konularında dikkat çeken projelere imza attı.

Kaynak: rss