İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, DAEŞ'in mali yapısını hedef alan bir operasyon düzenledi ve aralarında bazı döviz şirketleri ve dış ticaret firmalarının sahiplerinin de bulunduğu 11 şüpheliyi yakaladı. Operasyon kapsamında, polis ekipleri tarafından takip edilen bir dizi firma, faaliyetleri ve mal varlıkları donduruldu.

İstihbarat Şubesi ve Terörle Mücadele Müdürlüğü ekipleri, DAEŞ'in Ortadoğu'daki faaliyetlerini finanse eden ve örgüte mali destek sağlayan şirketleri yakın takibe aldı. Kripto paraların kullanımı ve örgütün Türkiye'deki para ağını araştıran polis, İstanbul'daki döviz büroları, dış ticaret firmaları ve uluslararası nakliyat şirketlerinin sahiplerini de içeren şüphelileri tespit etti.

YÜKLÜ MİKTARDA PARA, ALTIN VE GÜMÜŞE EL KONULDU

Bahçelievler’de 7, Bakırköy’de 4, Başakşehir’de 3, Çatalca’da 2, Fatih’te 5, Zeytinburnu’nda 5 ve Şişli’de 1 olmak üzere toplam 27 ev ve iş yerine gerçekleştirilen operasyonda, Türk vatandaşlığı elde eden Suriye uyruklu döviz şirketi sahibi Abdel R.A., kardeşi ve ortağı Muhammad A.A., Haşim A.H., Talib A., Mostapha S., Abdulaziz A.A., döviz bürosu sahibi Ararat M., dış ticaret ve nakliyat firması sahipleri Muhammad N.A., Muhammad A.H. ile bu iş adamlarının kuruluşlarında çalışan örgüt yanlısı 2 kişi olmak üzere toplamda 11 şüpheli yakalandı.

FLAŞ HABER|| Dilan Polat davasında yeni gelişme! FLAŞ HABER|| Dilan Polat davasında yeni gelişme!

Büyük miktarda para transferi yapılan şirketler ve kişilere yönelik operasyon, kentin farklı bölgelerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Çatalca, Fatih, Zeytinburnu ve Şişli gibi ilçelerde toplam 27 ev ve iş yerinde yapılan operasyonda, 11 şüpheli gözaltına alındı.

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (1)

Yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, silahlar, kripto paralar, altın, gümüş ve farklı para birimleri ele geçirildi. Ayrıca vergi müfettişleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda, bazı şirketlere vergi usul kanununa istinaden para cezası kesildi.

Ele geçen deliller ve şüphelilerin sorgulanmasıyla, örgütün Türkiye'deki finans ayağına ışık tutuldu. Şirketler arasında toplanan paranın yurt dışına transfer edildiği ve dağıtım işlemlerinin bu şirketler aracılığıyla yapıldığı belirlendi. Savcılık kararıyla, terörün finansmanı kapsamında şüphelilerin mal varlıklarına el konuldu ve şirketlerin faaliyetleri detaylı bir şekilde incelenmeye alındı.

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (3)

Örgüt üyelerinin dikkat çekmeyecek şekilde ticari faaliyetler yürüttüğü ve bu yolla elde edilen paraların DAEŞ kamplarına aktarıldığı ortaya çıktı. Operasyonla birlikte gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor. (Ahmet Yasin Azizoğlu)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (12)-1

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (11)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (10)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (9)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (8)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (7)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (6)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (4)

Daeş’in Kirli Para Trafiği Döviz Büroları Ve Dış Ticaret Şirketlerine Baskın (2)

Kaynak: NTV