Güneşten Korunun, Cildinizi Koruyun

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde görevli Dermatoloji Uzmanı Dr. Perihan Aladağ Öztürk, artan hava sıcaklıklarıyla birlikte güneş ışınlarına maruz kalmanın ciltte yaratabileceği olumsuz sonuçlara karşı uyarıyor.

Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte yaşlanma, güneş lekeleri, güneş alerjisi, güneş yanıkları ve deri kanseri gibi sorunlara yol açabilir.

"Güneşten korunmanın önemi burada devreye giriyor. Güneşten doğru bir şekilde korunarak bu yan etkilerin gelişmesini engelleyebiliriz."

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri

- Dr. Perihan Aladağ Öztürk

Dr. Öztürk, güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında güneşten mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini belirtiyor.

Bu saatler dışında cilt tipine uygun en az 30 koruma faktörlü güneş kreminin güneşten 20-30 dakika önce yeterli miktarda uygulanması ve her 2-3 saatte bir yenilenmesi gerekiyor.

Ayrıca şapka, güneş gözlüğü ve gerektiğinde şemsiye kullanımı da güneşten korunmada önemli.

Çocukları da Korumayı Unutmayın

Çocukluk çağında oluşan güneş yanıklarının ilerleyen yaşlarda deri kanserine neden olabileceğine dikkat çeken Dr. Öztürk, çocuklar için de şapka, güneş gözlüğü ve çocuk cildine uygun mineral filtreli güneş kremlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: rss