CHP'nin Avrupa Masasında Başarılar

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunun tartışıldığı Sosyalist Enternasyonal'in Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleşen Avrupa Komitesi toplantısında yayımlanan Bükreş Deklarasyonu'nda, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) yerel seçim başarısı ve Türkiye'nin AB entegrasyon sürecine ilişkin önemli ifadelere yer verildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP heyetinin girişimleri sonucunda deklarasyona eklenen bölüm, Türkiye'nin AB yolculuğunda sol sosyal demokrat partiler nezdinde kritik bir adım olarak değerlendirildi.

Oy birliğiyle kabul edilen deklarasyonda şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'den üye partimiz CHP'yi son yerel seçimlerdeki dikkat çekici zaferinden ötürü tebrik ediyoruz. Partinin demokrasi ve reform mücadelesini, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine büyük bir ivme kazandıracağına inanıyoruz."

Özgür Özel, Bükreş Deklarasyonu'nda bu ifadenin yer almasının hem CHP hem de Türkiye için son derece önemli olduğuna dikkat çekti. "Türkiye'nin haklarını Avrupa'da savunacağımızı defalarca dile getirdik. Sosyalist Enternasyonal'in Bükreş Deklarasyonu'nda böyle bir bölüme yer verilmesi, Türkiye'nin Avrupa entegrasyon süreci açısından çok anlamlı."

Yeni yurt dışı çıkış harcı ne kadar, kaç TL oldu? AK Parti Grup Başkanı Güler açıkladı! Yeni yurt dışı çıkış harcı ne kadar, kaç TL oldu? AK Parti Grup Başkanı Güler açıkladı!

Toplantıda, Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup arasındaki ilişkileri yürütme görevi de CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke'ye verildi.

Özgür Özel'in Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na seçilmesinin ardından Selin Sayek Böke'nin de bu göreve getirilmesi, Türkiye'nin ve CHP'nin uluslararası arenadaki etkinliğinin artması için önemli bir gelişme olarak nitelendirildi.

Kaynak: rss