Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2025-2029 yıllarını kapsayacak stratejik planını katılımcı bir anlayışla şekillendirmeye devam ediyor. Belediye, toplumun tüm kesimlerinin görüş ve düşüncelerini alarak bu süreci ilerletiyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 17 ilçeyi ziyaret ederek başlattığı stratejik plan çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Belediye personeline yönelik eğitimlerle çalışma ekipleri oluşturulurken, belediye içindeki mevcut durumun analizi de devam ediyor.

Temmuz ayının ilk haftasında, üst yöneticilerden oluşan ‘Strateji Geliştirme Kurulu’ ve şube müdürlerine çeşitli eğitimler verildi.

Osmangazi’de şenlik dolu bir gün Osmangazi’de şenlik dolu bir gün

Haziran ayında kamu kurumları ve STK’lara yönelik başlatılan anket çalışmasına 320 kurum katılarak görüşlerini iletti. Bu çalışmaların ardından vatandaşların görüşlerini almak amacıyla düzenlenen anket ise 16 Temmuz’a kadar devam edecek.

Stratejik plan çalışmaları, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 4 gün sürecek dış paydaş toplantılarıyla devam ediyor.

9 Temmuz Salı günü başlayan ve 12 Temmuz Cuma günü sona erecek olan bu yarım günlük oturumlarla, stratejik planın başarısının ve sürdürülebilirliğinin arttırılması hedefleniyor.

Toplantılara kamu kurumları, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve Büyükşehir Belediyesi birimlerinden geniş katılım sağlandı. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Özgök, bugüne kadar yapılan çalışmaları özetleyerek bundan sonraki adımlar hakkında bilgi verdi.

Stratejik Yönetim Şube Müdürü İbrahim Ay ise anket sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Ardından Prof. Dr. Mehmet Barca moderatörlüğünde paydaşlardan geri bildirimler alındı.

Dört günlük programda, çevre, katılımcılık-yönetişim, kent ekonomisi, kültür-spor, planlama-afet, sosyal-sağlık ve ulaşım odak alanlarında bugüne kadar yapılan çalışmalar ve gelecek planları paylaşıldı.

Toplantılarda, kamu kurumları ve STK’ların anket sonuçları ile vatandaş anketinin kısmi sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Odak alan gruplarında paydaşların ihtiyaç ve beklentileri belirlenerek, dış paydaşların katılımıyla yeni fikirlerin oluşmasına ve kurumun yenilikçi çözümler geliştirmesine imkân sağlandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ