BURSA'da, özel bir diş kliniğinde sedasyon altında diş tedavisi yapılan 5 yaşındaki Deniz Sönmez, işlem sonrasında fenalaşarak hastanede hayatını kaybetti. Deniz'in ailesi, evlat acısının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen acılarını unutamıyor. Elena (33) ve Aydın Sönmez (34) çifti, ilk kez çocuklarının odasına girerek resimlerine, fotoğraflarına ve oyuncaklarına baktılar.

Olay, 2023 Kasım ayında gerçekleşti. Deniz Sönmez, diş ağrısı şikayetiyle Osmangazi ilçesindeki özel bir diş kliniğine götürüldü. Yapılan muayenede çürük dişler tespit edildi ve 10 Kasım'a randevu verildi. Sedasyon altında yapılan operasyonla bir dişi çekilen, birine kanal tedavisi uygulanan ve dört dişi doldurulan Deniz, narkoz etkisinin geçmesiyle rahatsızlandı. Ağzında yoğun kanama ve ateş belirtileri gösteren çocuk, ilaç yazılarak taburcu edildi. Evde durumu kötüleşen Deniz, ailesi tarafından Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürüldü ve burada yoğun bakımda tedavi altına alındı. Deniz Sönmez, 13 Kasım'da oksijen azlığına bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Bursa'da 8 Aydır, Odasını Açtırmayan Evlat Acısı (3)

Diş kliniğini 1 ay süreyle mühürlendi

Cenazesi Bursa Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonrası ailesine teslim edilerek Keles ilçesinde defnedildi. Soruşturma başlatan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, diş kliniğini 1 ay süreyle mühürleyerek kapattı. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, bu kararın Sağlık Bakanlığı'nın bilgisi doğrultusunda alındığını belirtti.

Soruşturma devam ederken, Bursa Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı ön raporda Deniz'in vücudunda çeşitli kanama ve ödem belirtileri tespit edildi. Tüm adli dosya ve otopsi görüntüleri Adli Tıp Kurumu 8'inci Adli Tıp İhtisas Kurulu'na gönderildi.

Bursa'da 8 Aydır, Odasını Açtırmayan Evlat Acısı (1)

Aydın Sönmez, oğullarının ölümünün ardından büyük bir boşluk içinde olduklarını belirterek, “Deniz'in ölümü bizi perişan etti. Artık hiçbir şeyin tadı yok. Oyuncağı elinden alınmış çocuk gibiyiz” dedi. Elena Sönmez ise, oğlunun ölümünü kabullenemediğini ve hala inanmakta zorluk çektiğini söyledi.

Başkan Bozbey’den Kocayayla’da kardeşlik vurgusu Başkan Bozbey’den Kocayayla’da kardeşlik vurgusu

Sönmez ailesinin avukatı Salih Duman, Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınmasının ardından adli tıp tarafından kusurla ilgili bir karar verileceğini belirtti. Duman, "Deniz'e poliklinik hizmetinde diş çekimi yapılırken sedasyon uygulandı ve bu işlem polikliniklerde yapılamayacağına dair hükme rağmen gerçekleştirildi" dedi.

Bursa'da 8 Aydır, Odasını Açtırmayan Evlat Acısı (4)

Bursa'da 8 Aydır, Odasını Açtırmayan Evlat Acısı (2)

Muhabir: Denizhan KARAHANCI - Mehmet İnan - Yiğithan HÜYÜK