Bursa'da 4 yıl önce işlenen bir cinayet, uzun süren bir araştırma sonucunda Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) tarafından aydınlatıldı. Olay, 4 Ekim 2020'de Bursa'nın Osmangazi ilçesi Elmaçukur Mahallesi'nde, Çayırlarboğazı mevkisinde bulunan ormanda toprağa gömülü halde bir cesedin ihbarıyla başladı. Bölgeye çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi ve yapılan incelemelerde, ateşli silahla öldürüldüğü belirlenen cesedin yüzü tanınmayacak halde olduğu ortaya çıktı.

Cesede yüz giydirme işlemi yapıldı!

İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı JASAT ekipleri, cesedin kimliğini tespit etmek için çalışma başlattı. Diyarbakır Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nden gelen uzmanlık raporuyla, cesedin bir erkeğe ait olduğu ve fiziksel özelliklerinin belirli bir yaş ve boy aralığına uyduğu belirlendi. Cesedin yüz giydirme işlemi yapılarak, dijital ortamda olası tanımlamalar için kayıp başvuruları ile eşleştirildi. Yapılan incelemeler sonucunda, kayıp 18 kişinin fiziksel özelliklerinin cesetle uyumlu olduğu tespit edildi.

Bursa Kriminal Polis Laboratuvarı, kayıp şahısların yakınlarından alınan DNA örnekleriyle ceset üzerindeki DNA profili arasında eşleşme sağladı. Bu eşleşme sonucunda cesedin, Datça Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kayıp olarak bildirilen E.G.’ye ait olduğu kesinleşti. E.G.'nin kızı S.G., babasının cesedini tanıyarak bu sonucun doğruluğunu onayladı.

Telefon görüşmeleri incelendi

JASAT ekipleri, cinayetin detaylarını çözmek için maktulün telefon görüşmelerini incelemeye aldı. E.G.’nin kaybolduğu tarihten itibaren kullandığı cep telefonu numarası tespit edilerek, olay gününe ait görüşme kayıtları ve mesajları Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talep edildi. Bu süreçte, cinayetle bağlantılı olduğu düşünülen Z.Y. (59) isimli şüpheli belirlendi ve yakalanarak gözaltına alındı.

Z.Y., jandarma tarafından yapılan sorgusunda suçunu itiraf etti. Z.Y.'ye göre, aralarında borç-alacak meselesi bulunan E.G.'yi kendi silahıyla vurarak öldürmüş, cesedi aracına koyup ormanda gömmüş ve daha sonra silahı denize atmıştı. Z.Y., ifadesinin ardından adliyeye sevk edilerek çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Bursa'da 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü coşkusu Bursa'da 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü coşkusu

8 Kişi hakkında da işlem başlatıldı

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, diğer şüpheliler Z.S. (68), Ö.K. (28), Y.E.T. (42), Ş.A. (59), H.İ.Ç. (63), G.A. (59), Y.B. (42) ve E.M. (31) hakkında da işlem başlattı. 11 Haziran’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda bazı şüpheliler ifade verirken, bazıları serbest bırakıldı. Cinayetle ilgili soruşturma devam ediyor. (Esra TÜRKER - DHA)

Kaynak: HABER MERKEZİ