Bursa Uludağ Üniversitesi kampüsündeki ormanlık alanda etkili olan yangın, yoğun çalışmalar sonucunda kontrol altına alındı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri, itfaiye, ulaşım, su temini ve kumanya dağıtımı gibi alanlarda yangınla mücadelede aktif rol oynadı.

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Yolçatı Mahallesi'nde başlayıp rüzgârın etkisiyle Uludağ Üniversitesi kampüsündeki ormanlık alana sıçrayan yangın, ekiplerin havadan ve karadan yoğun müdahaleleri sayesinde kontrol altına alındı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı ve Ulaşım Daire Başkanlığı başta olmak üzere Tarım Peyzaj AŞ, Burfaş ve Burulaş ekipleriyle yangının ilk anından itibaren sahada çalışmalarını sürdürdü.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nden ‘ÖTV’ çağrısı Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nden ‘ÖTV’ çağrısı

Büyükşehir Bursa Yangın2

İtfaiye Daire Başkanlığı, 426 personel ve 102 araçla yangın tamamen kontrol altına alınana kadar sahada çalışmalarını sürdürdü. Ulaşım Daire Başkanlığı Yol İşleri Şube Müdürlüğü, 3 dozer, 2 bekoloder, 2 loder, 1 greyder ve 2 arasöz olmak üzere 10 iş makinesiyle yangına müdahale etti. Tarım Peyzaj AŞ ise 100 personel, 5 iş makinesi, 2 çöp aracı, 1 itfaiye aracı ve 29 tankerle yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Tankerler, diğer itfaiye araçlarına da su desteğinde bulundu. 

Yangın çalışmalarında 21 kişilik ekibi ve 6 aracıyla yer alan Burfaş, sahada çalışan ekipler ve vatandaşlar için 4000 adet Bursa Su, 3500 adet Besaş ayran, 1600 adet kumanya, 700 adet çorba, 500 adet kahvaltı ve 1500 adet maske dağıttı. Burulaş ise 30 araç ve 50 personelle sahadaydı. Tahliye amacıyla otobüsler bölgeye sevk edilerek vatandaşlar Görükle yerleşim alanı, Üniversite istasyonu ve Terminal gibi güvenli alanlara hızlıca ulaştırıldı. Kültür AŞ, kentteki otellerle irtibat halinde olarak tahliye edilen öğrencilerin ihtiyaç halinde yerleştirilmesi için tedbirlerini aldı.

Büyükşehir Bursa Yangın3

“Hepimize geçmiş olsun”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gece saatlerinde yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alınmasının sevindirici olduğunu belirtti. Bozbey, “Yangının ilerlemesi durduruldu. Rüzgârın yavaşlaması da bu durumu destekliyor. Soğutma çalışmalarıyla birlikte yangının tamamen kontrol altına alınacağını düşünüyoruz. Olmamasını dilerdik. Hepimize geçmiş olsun. Yurtlar başta olmak üzere birçok alanda tedbirler alındı. Bu tedbirlerle birlikte yangının kontrol altına alınmasıyla büyük bir sorun olmayacağını düşünüyorum. İtfaiye teşkilatımız ve diğer kurumlardan gelen ekipler görev başında. Arama kurtarma birlikleri de alanda. Şu an için herhangi bir sıkıntı görmüyoruz” dedi.

“Tedbirli olursak doğayı korumuş oluruz”

700 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü belirten Başkan Bozbey, tespitlerin mutlaka yapılacağını vurguladı. Vatandaşların tedbirli olmasını isteyen Bozbey, “Herkes sorumluluğunun farkında olmalı. Bir veya birkaç kişinin yaptığı hata, geniş alanların zarar görmesine neden oldu. Ağaçlar ve yeşil alanlar yok oldu. Bu konularda etkin cezalar verilmesi gerekiyor. Anız yakmak büyük bir hata. Piknikte ateş yakılmasına izin verilmemeli. Ormanlık alanda bırakılan bir şişe bile yangına sebep olabilir. Vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyorum. Tedbirli davranırsak doğayı koruyabiliriz” dedi.

Gelişmeleri anbean takip eden Başkan Mustafa Bozbey, yangın söndürmede özveriyle çalışan ekipleri ve yangından etkilenen Uludağ Üniversitesi öğrencilerini ziyaret ederek moral verdi.

Editör: Mehmet Avşar