Meteoroloji Genel Müdürlüğü Uyarıyor: Şiddetli Yağışlara ve Fırtınalara Karşı Tedbirli Olun!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülkemizin çeşitli bölgeleri için hava durumu uyarıları yayınladı. Tahminlere göre, Karadeniz Bölgesi'nin Samsun, Ordu ve Giresun çevrelerinde yer yer kuvvetli sağanak yağışlar beklenmektedir. Bu yağışların yaşatacağı su baskınları ve sel gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması ve tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır.

Renault Trucks lojistikteki  elektrifikasyonu hızlandırıyor Renault Trucks lojistikteki  elektrifikasyonu hızlandırıyor

Kuzey bölgelerimiz, İstanbul çevresi de dahil olmak üzere, önümüzdeki günlerde sağanak yağışlardan etkilenecektir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı, yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Kocaeli, Sakarya, Osmaniye çevreleri, İstanbul'un kuzey kıyıları, Hatay'ın kıyı kesimleri, Van ve Hakkari'nin doğu kısımları gibi bölgelerde ise yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların görülmesi beklenmektedir. Diğer bölgelerde ise az bulutlu ve açık bir hava gözlemlenecektir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, rüzgarın da bazı bölgelerde kuvvetli olarak eseceğini öngörüyor. Marmara'nın güneyi, Kuzey ve kıyı Ege, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Orta Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli rüzgarların olması beklenmektedir.

Bu hava durumu uyarıları ışığında, vatandaşların yağışlara, sellere ve fırtınalara karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Yağışlı bölgelerde seyahat edecekler, trafikte dikkatli olmalı ve su birikintilerine karşı tedbirli davranmalıdırlar. Yağışların yoğun olduğu bölgelerde ise sel tehlikesine karşı önlem almak ve olası sellerden uzak durmak hayati önem taşımaktadır.

Kaynak: rss