Meteoroloji Günlük Hava Durumu Tahminleri ve Uzman Uyarısı

19 Haziran Tahminleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 19 Haziran tarihli hava durumu tahminlerini açıkladı. Ülkenin kuzeydoğusu, güney Ege kıyıları ve Akdeniz'in iç bölgelerinde parçalı bulutlu ve yer yer çok bulutlu hava bekleniyor. Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Denizli, Uşak, Burdur, Isparta, Afyonkarahisar'ın güneyi, Van'ın doğusu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla karşı karşıya kalabilir. Diğer tüm bölgelerde ise hava az bulutlu ve açık olacak. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise toz taşınımı bekleniyor.

Uzman Uyarısı: Sıcak Dalgaları Kapıda

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, CNN TÜRK yayınında yapmış olduğu açıklamada, yaz mevsiminin artık Eylül ayını da kapsadığını ve bundan daha sıcak günlerin yaşanacağını belirtti. Şen, önümüzdeki hafta sıcaklıkların 2-3 derece daha artabileceğini ve İstanbul'un da bundan etkileneceğini açıkladı. Haziran ayının son haftasında tekrar bir sıcak hava dalgasının ülkeyi etkisi altına alacağını belirten Prof. Dr. Orhan Şen, bu sıcak hava dalgasının aşırı sıcaklıkları beraberinde getireceğini ve bunun doğal bir afet olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Orhan Şen'in Hava Durumu Açıklamaları

  • "Bugün Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Akdeniz'in Toroslar kesimi, Denizli, Burdur bölgeleri yağışlı olurken, diğer tüm bölgeler parçalı bulutlu olacak.
  • Sıcaklıklar tüm yurtta haziran ayı ortalamasının 4-5 derece üzerinde seyretmeye devam ediyor.
  • Ege ve Güneydoğu Anadolu'da "sıcak hava dalgası" devam ediyor ve önümüzdeki 4-5 gün boyunca sürmesi bekleniyor. İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Güneydoğu Anadolu bölgelerinin vatandaşları, mecbur olmadıkları sürece 10.00-17.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaları tavsiye edilir.
  • İstanbul bu hafta 31-33 derece sıcaklıklarla yağışsız bir hafta geçirecek. İzmir 38-40, Antalya 33-34, Ankara 33-35 derece sıcaklıklar bekleniyor.
  • Bu yaz sıcak hava dalgalarını daha sık yaşayacağız ve henüz yazın başındayız. Önümüzde Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları da var. Halihazırda sıcaklıklardan korunmak için önlemler almamız gerekiyor."

Bugün Hava Nasıl Olacak?

Marmara

Az bulutlu bir gün bekleniyor.

Ege

Parçalı ve az bulutlu, güneyinin iç kesimleri yer yer çok bulutlu. Bu akşam ve öğleden sonraları Uşak, Denizli ve Afyonkarahisar'ın güneyinde kısa süreli ve yerel sağanak yağışlar beklenmektedir.

Akdeniz

Az bulutlu, iç kesimleri yer yer parçalı bulutlu. Bu akşam ve öğleden sonraları Burdur ve Isparta'da kısa süreli ve yerel sağanak yağışlar görülebilir.

İç Anadolu

Az bulutlu, doğusunun yer yer parçalı bulutlu.

Batı Karadeniz

Parçalı ve az bulutlu.

Orta ve Doğu Karadeniz

Parçalı, yer yer çok bulutlu. Orta Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Karadeniz kıyı illerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

FIAT 125. yılına 2 yeni modelle girdi FIAT 125. yılına 2 yeni modelle girdi

Doğu Anadolu

Parçalı ve az bulutlu, doğu kesimleri yer yer çok bulutlu. Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Erzurum'un kuzeyi, Van'ın doğusu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla karşılaşabilir.

Güneydoğu Anadolu

Az bulutlu ve açık. Bölgenin güney kesimlerinde yer yer toz taşınımı görülebilir.

Kaynak: rss