Federal Soruşturmanın Sonucu: Boeing Dolandırıcılığı Kabul Etti

ABD hükümeti, Boeing'in ölümcül 737 MAX kazalarıyla bağlantılı olarak Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü soruşturmada dolandırıcılık suçunu kabul edeceğini duyurdu. Boeing ayrıca 243,6 milyon dolar para cezası ödeyecek. Bu itiraf sonucunda şirket hüküm giymiş bir suçlu olarak damgalanacak.

Boeing, 2018 ve 2019'da Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen ve 346 kişinin hayatını kaybettiği 737 MAX kazalarından sorumlu tutuluyordu. Hayatını kaybedenlerin aileleri, Boeing'in yargılanmasını ve daha ağır cezalar almasını talep ediyordu.

Rekabet Kurulunda, Adana ve Osmaniye'deki hazır beton üreticilerinin sözlü savunması alındı Rekabet Kurulunda, Adana ve Osmaniye'deki hazır beton üreticilerinin sözlü savunması alındı

ABD Adalet Bakanlığı, Boeing'in ölümcül kazalarla ilgili 2021 anlaşmasını ihlal ettiğini tespit ettikten sonra şirket cezai kovuşturmayla karşı karşıya kaldı. Boeing sözcüsü, Adalet Bakanlığı ile çözüm şartlarında prensipte uzlaşıldığını doğruladı.

Bu anlaşma kapsamında Boeing, güvenlik ve uyum programlarını güçlendirmek için önümüzdeki üç yıl içinde en az 455 milyon dolar harcamayı taahhüt ediyor. Ayrıca Boeing yönetim kurulu, MAX kazalarında ölenlerin akrabalarıyla görüşme yapacak.

Kaynak: rss