Bodrum'da Özel Plaj İşletmelerinde Fiyatlar Tavan Yaptı

Dünyanın en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum'da yaz sezonu, özel plaj işletmelerinin kapılarını açmasıyla başladı. Belediye plajlarının halka ücretsiz hizmet verdiği yarımadada, özel plaj işletmelerinde giriş ücretleri 500 TL'den başlıyor ve 3 bin TL'ye kadar çıkıyor.

İşletmelerin tercih edilmesi arz-talep dengesine göre belirlenirken, loca fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Öte yandan, bu işletmelerde satılan yiyecek-içecek fiyatları da dudak uçuklatıyor. Bir hamburgerin fiyatı 450 TL ile 1000 TL, lahmacunun fiyatı ise 100 TL ile 1000 TL arasında değişiyor.

Bodrum'un Pahalı Olmasının Sebebi Arz-Talep Dengesi

Bodrum Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Alişir Şahin, Bodrum'daki plaj işletmelerindeki fiyat farklılıklarına dikkat çekerek, "Bodrum pahalı" algısının olduğuna vurgu yaptı.

Altın kritik enflasyon verisi öncesi sınırlı yükseldi Altın kritik enflasyon verisi öncesi sınırlı yükseldi

"Bodrum, dünyanın ve Türkiye'nin gözdesi bir yer. Bu nedenle herkes Bodrum'a gelmek istiyor. Bu da plajların fiyatlarının sürekli gündeme gelmesine neden oluyor. Belediyenin ücretsiz halk plajları olsa da, üst segment plaj işletmeleri de var. Bu işletmeler hizmet, konum ve yere göre farklı fiyatlar uyguluyorlar. Özel plaj işletmelerine giriş ücreti 500 TL'den başlıyor ve 3 bin TL'ye kadar çıkıyor. Bazı misafirler 'Sadece orada ben olayım, parayla ilgili bir sıkıntım yok' diyerek bu işletmeleri tercih ediyor. Bodrum'un aşırı pahalı olarak gündeme gelmesi bana göre arz-talep dengesiyle alakalı."

Fiyatlar Hizmete Göre Değişiyor

Şahin, bazı plaj işletmelerinin direkt giriş ücreti aldığını, bazılarının ise harcama zorunluluğu koyduğunu belirtti. Sadece giriş ücreti olan yerlerde şezlong, şemsiye, soyunma ve duş kabini gibi hizmetler mevcut. Misafirler istedikleri yemeği seçebiliyor.

"Hamburgerler gramajına göre farklılık gösteriyor. 180 gramdan 300 grama kadar olabilir. Genel olarak bir hamburgerin fiyatı 450 liradan başlıyor ve 1000 liraya kadar çıkabiliyor. Bodrum'da lahmacun da 100 liradan başlıyor. 500, 750 ve 1000 liraya kadar lahmacun fiyatı mevcut. Bir aile Bodrum'da günlük 10 bin lira da harcayabilir, hiç para da harcayamayabilir."

Loca Fiyatları Değişken

Plaj işletmelerindeki loca fiyatlarının da değişkenlik gösterdiğine değinen Şahin, "Bir locada 2 kişi de kalabiliyor 10 kişi de. Localarda içerisinde sınırsız su, soft içecekler, meyve ve kuru yemiş var. Bazı localarda hiçbir şey olmazken, bazılarında limit koyuyor ve mesela 10 bin lira verip o limit içerisinde yeme-içme hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Bodrum bu çeşitliliği ve zenginliğiyle çok güzel olduğunu gösteriyor."

Bayramda Otellerde Fiyatlar Elverişli

Bayramda otellerin rezervasyona elverişli olduğuna dikkat çeken Şahin, "Türkiye'de vatandaşlarımız bayramda Bodrum'da tatil yapmayı çok seviyor. Otellerimiz, beachlerimiz bayrama hazır. Havalarda mevsim normallerinin üzerinde sıcak gidiyor. Şu an Bodrum'da kişi başı konaklama ücreti 1000 liradan başlıyor, bu rakam 1000 euroya kadar da çıkabiliyor."

Kaynak: rss