Çaykur Kuru Çay Fiyatlarına Zam Yaptı

Çaykur, Mayıs ayında yaş çay alım fiyatına %68'lik bir destekleme bedeli dahil zam uygulanmasının ardından kuru çay fiyatlarında da artışa gitti. Yeni fiyat listeleri, toptan satış yapan şirketlere iletildi.

Çay fiyatlarına uygulanan ortalama zam oranı %24 olurken, elekaltı, gurme ve hediyelik gibi özel sınıflardaki çaylarda zam oranları ortalamanın üzerine çıkarak %39 ila %68 arasında değişti.

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın haberine göre, Eylül 2023'te yayınlanan eski fiyat listesinde 1 kilogram Rize Turist çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı 152,81 TL iken, yeni listeye göre bu çayın fiyatı %24 artışla 189,54 TL'ye yükseldi.

Benzer şekilde, eski listede 1 kilogram Tiryaki çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı 149,68 TL iken, yeni listede %24 zamla 185,66 TL'ye çıktı.

Deutsche Bank'tan Türkiye ekonomisi için dezenflasyon öngörüsü Deutsche Bank'tan Türkiye ekonomisi için dezenflasyon öngörüsü

Çaykur, bayi alış fiyatlarındaki ortalama zam oranının %22 olarak açıkladı ve bayilerin sahada uygulayacakları satış fiyatlarının ortalama %24 oranında olacağını bildirdi.

Sektör uzmanları, yaş çay alım fiyatını %68 artıran Çaykur'un, önümüzdeki dönemde kuru çay fiyatlarına kademeli olarak ek zamlar uygulayabileceğini ifade ediyorlar.

Kaynak: rss