ABD Başkanı Biden Başkanlık Yarışından Çekilme İddialarını Yalanladı

ABD Başkanı Joe Biden, kasım ayında yapılacak olan başkanlık yarışının adayı olmayı sürdüreceğini ve tekrar kazanacağına inandığını belirtti. Biden, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump ile yaptığı tartışmaya atıfta bulunarak, "Mücadelenin yıllarca süren çalışmaları gölgelemesine izin verilmemeli" dedi.

Biden'a Yönelik Eleştiriler

Biden'ın Trump ile yaptığı canlı yayın tartışmasındaki performansı, bazı çevrelerden yoğun eleştirilerle karşılandı. Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri Raul Grijalva ve Lloyd Doggett, Biden'ın yaş konusundaki endişeleri giderecek şekilde etkili bir performans gösteremediğini savunarak onun başkanlık yarışından çekilmesi gerektiğini söylediler. Ancak Beyaz Saray, Başkan Biden'ın başkanlık yarışından "kesinlikle" çekilmeyeceğini açıkladı.

Biden'ın tekrar aday olmasını destekleyenler, onun uzun yıllar süren devlet hizmetinde kanıtlanmış bir sicile sahip olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri'nin zorluklarına hitap edecek deneyim ve bilgeliğe sahip olduğunu savunuyorlar. Onun COVID-19 salgını, ekonomik gerileme ve iklim değişikliği gibi çeşitli zorluklarla mücadele etme konusunda başarı elde ettiğine dikkat çekiyorlar.

Biden'ın karşıtları ise onun yaşı, gafları ve politikalarını eleştiriyor. 2024 seçimlerinin yapılması halinde Biden 82 yaşında olacak ve bu onu herhangi bir ABD başkanı olmak için göreve başlayan en yaşlı kişi yapacak. Ayrıca gafları ve iddia edilen zihinsel keskinliği hakkındaki endişeler nedeniyle eleştirildi. Politikaları da vergi artışları, hükümet harcamalarının artması ve sınırda artan göç gibi alanlarda aşırı solcu olarak görülüyor.

Trump’ın Kamala Harris senaryosu hazır Trump’ın Kamala Harris senaryosu hazır

Başkanlık yarışı yaklaşırken Biden'ın tekrar adaylığını kazanma şansının ne olduğu belli değil. Cumhuriyetçi Parti'nin potansiyel adayları arasında eski Başkan Donald Trump, Florida Valisi Ron DeSantis ve eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley yer alıyor. 2024 başkanlık seçimi sonucu, ekonomik durum, siyasi kutuplaşma düzeyi ve Biden'ın performansı gibi çeşitli faktörlere bağlı olacak.

Kaynak: rss