Beryl Kasırgası Jamaika'yı Vurdu, Ölü Sayısı 10'a Yükseldi

Son günlerde Karayipler'deki küçük adalarda yıkıma yol açan Beryl kasırgası, dün Jamaika'yı etkisi altına aldı ve en az bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan şiddetli rüzgarlar ve yağmurlar getirdi.

Yurt dışında ilk uçuş: GÖKBEY İngiltere semalarında! Yurt dışında ilk uçuş: GÖKBEY İngiltere semalarında!

Kategori 4 kasırga, 210 kilometre hıza ulaşan rüzgarları ve sellerle geçtiği adaları harap etti. Ölü sayısının artması beklenirken, hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Uzmanlar, iklim değişikliğinin Atlantik Okyanusu'nun ısınmasına yol açtığını ve Beryl'in, sayıları giderek artan sıra dışı hava olaylarının bir örneği olduğunu belirtiyor.

Kasırganın merkezi, dün Jamaika'nın başkentinden 161 kilometre uzaklaşarak Cayman Adaları'na yaklaştı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın bir veya iki gün içinde zayıflamasını bekliyor.

Jamaika Afet Ajansı yetkilisi Richard Thompson, Hanover bölgesinde bir ağacın bir evin üzerine düşmesi sonucu bir kadının öldüğünü belirtti.

Başbakan Andrew Holness, dün ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etti ve ana havaalanları kapatıldı. Holness, "İnsani olarak elimizden geleni yapacağız, gerisini Tanrı'ya bırakıyoruz" dedi ve savunmasız alanlarda yaşayanların tahliye edilmesini istedi.

Karayipler'in doğusunda en çok etkilenen bölgelerden biri olan St. Vincent ve Grenadinler'in Başbakanı Ralph Gonsalves, Union Adası'nın Beryl tarafından harap edildiğini söyledi.

NHC, Jamaika ve Cayman Adaları'nın yanı sıra Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nın doğu kıyısı ve Cancun için kasırga uyarısının devam ettiğini bildirdi.

Kaynak: rss