Bayram Tatili Kazalarında Aşırı Hız ve Kuralsızlıklar Önde

Geçtiğimiz 9 günlük bayram tatilinde meydana gelen 6 bin 530 trafik kazasının %37,3'ü aşırı hız, %15,1'i kavşak ve geçitlerde geçiş önceliğine uyulmaması, %11,6'sı şerit izleme ve değiştirme kurallarının ihlali, %9,4'ü arkadan çarpma ve %7,9'u dönüş kurallarına uyulmaması nedeniyle gerçekleşti.

Trafikte Ortak Akıl Derneği (TRAP) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, bayram tatili öncesinde sürücülere uyarılarda bulundu.

Trafikte Küçük Hata Yoktur

Prof. Dr. Ilıcalı, "Trafikte küçük hata yoktur. Size göre küçük bir hata başkasının hayatına mal olabilir. Sollamanın yasak olduğu yerden sollamayın. 'Gideceğim yer hemen şuracık' demeyin. 'Bir an dalmışım' gibi bir savunma olamaz. Bu ve benzeri 'ama' ile başlayan her savunma sizin, sevdiklerinizin veyahut başkalarının hakkını gasp etmek ya da canına kastetmekle sonuçlanabilir. Net mi?" dedi.

Şehir İçi ve Otoyol Trafiği Farklıdır

"Şehir içinde araba kullanmakla otoyol ya da bölünmüş yollarda kullanmak aynı şey değil!" diyen Ilıcalı, "Otobüs, tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçlar da yollarda olacak. Ekstra dikkatli olmalıyız" diye uyardı.

Çin'li Neta'nın Türkiye'ye ithalatı durdu Çin'li Neta'nın Türkiye'ye ithalatı durdu

Son Düzlükte Gazdan Ayak Çekilmiyor

"Yine istatistiklere göre trafik kazaları genellikle varılacak yere 100 km kala gibi yakın bir mesafede oluyor. Son düzlükte ayağını gazdan kimse çekmiyor. Ya 1-2 saat geç git ama sapasağlam git!" ifadelerini kullanan Ilıcalı, trafik kazalarının ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Sıcak ve Uykusuzluk Uyarısı

"Ayrıca aşırı sıcakların aniden bastırdığı bugünlerde dinlenmeden, uykusuz şekilde kesinlikle trafiğe çıkılmamalı" diye uyaran Ilıcalı, "Güneşin tepede olmadığı sabah erken ya da akşamüzeri saatlerde yola çıkmayı tavsiye ederim. Bir de muhakkak yolda mola verilmeli. Bol su içilmeli, araç içi konforlu olmalı" dedi.

Yoldayken Yola Bakın

Ilıcalı ayrıca, "Yolda canınız sıkılıyor olabilir, bu demek değil ki al telefonu eline oyna, sosyal medyada gez! Yoldayken yola bakacaksın! Cep telefonu ile varınca, evde oynarsınız" uyarısı yaptı.

Kaynak: rss