Samsun'da sevgilisini öldürüp teslim olmuştu: Ağırlaştırılmış müebbet istendi Samsun'da sevgilisini öldürüp teslim olmuştu: Ağırlaştırılmış müebbet istendi

Nilüfer ilçesine bağlı Başköy Mahallesi'nde, Selanik'ten 1924 yılında Türkiye'ye mübadele ile göç edenler tarafından başlatılan ve nesilden nesile aktarılan "Dede Helvası" etkinliği, bu yıl da coşkuyla kutlandı.

98 yıldır devam eden bu geleneksel etkinlik, mahalle sakinlerinin yanı sıra birçok önemli ismi de bir araya getirdi. Etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, eski Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan, Nilüfer Kaymakamı Murat Süzen, Nilüfer İlçe Emniyet Müdürü Ali Osman Aydın, Nilüfer İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Erdal Akbaş, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey, Nilüfer Belediye Meclisi üyeleri, Başköy Muhtarı Recep Uslu ve çevre mahalle muhtarları, gaziler ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Geleneksel olarak düzenlenen bu buluşmada, katılımcılara önce mevlid okundu ve dualar edildi. Ardından pilav ve helva ikramı yapılarak, katılımcılar yemeğin tadını çıkarırken sağlık, bolluk ve bereket için dua ettiler.

Başkan Özdemir, etkinlikte yaptığı konuşmada, 98 yıllık bu geleneğin korunmasının ve sürdürülmesinin toplumsal birlik ve beraberliği pekiştirdiğine dikkat çekti. (Haber Merkezi - Bülten)

Editör: Ahmet Azizoğlu