BURSAMarmara Bölgesi'nde küresel iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele edilirken, Bursa'da son zamanlarda artan sıcaklıklara rağmen baraj doluluk oranlarındaki yükseliş dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, barajlardaki su bolluğunun sürdüğünü ve yılsonuna kadar su sıkıntısı yaşanmayacağını belirtti. 

Osmangazi’de şenlik dolu bir gün Osmangazi’de şenlik dolu bir gün

Doğancı Barajı'ndaki doluluk oranının yüzde 73, Nilüfer Barajı'ndaki doluluk oranının ise yüzde 97 seviyesinde olduğu son ölçümlerle teyit edildi. Bu durum, geçtiğimiz kışın yağışları ve Uludağ'ın güney yamaçlarındaki kar yağışlarının barajlara önemli ölçüde katkı sağladığını gösteriyor.

Bozbey, “Barajlarımızdaki su seviyeleri endişe verici değil. Ancak bu bolluğun değerini suyun tasarruflu kullanımıyla sağlayabiliriz. Barajlardaki suyun bolluğu, vatandaşlarımızın su tüketim alışkanlıklarını gözden geçirmesiyle anlam kazanır" dedi.

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte artan hava sıcaklıklarına rağmen barajlardaki doluluk oranlarının Bursa için olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Bozbey, "Tasarruf konusunda vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını bekliyoruz. Evlerde, okullarda, hastanelerde ve işyerlerinde suyu israf etmemeye özen göstermeleri gerekiyor. Tasarruf, istikrar ve başarıyı getirir. Biz de belediye olarak ve BUSKİ olarak elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi