Konut sektöründe olumlu öngörü: Kredili satışlarda artış bekleniyor Konut sektöründe olumlu öngörü: Kredili satışlarda artış bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan haziran ayı piyasa katılımcıları anket sonuçlarını değerlendirdi.

Enflasyon Beklentilerinde İyileşme Devam Ediyor

Bakan Şimşek, enflasyon beklentilerinde iyileşmenin sürdüğüne dikkat çekti. "Programımızla artan güven ve öngörülebilirlik enflasyon beklentilerine de yansıyor" diyen Şimşek, "Yıl sonu enflasyon beklentisindeki gerileme haziranda da devam etti. 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentisi yüzde 31,8'e, 24 ay sonrası beklenti yüzde 20,3'e geriledi" ifadelerini kullandı.

Beklentiler Hedeflere Yaklaşıyor

Bakan Şimşek, enflasyon beklentilerinin hedeflere yakınsamaya devam ettiğini vurguladı. "Beklentiler hedeflerimize yakınsamaya devam ettikçe dezenflasyon sürecimiz daha da hızlanacaktır" diyen Şimşek, TCMB'nin piyasa katılımcıları anketinin enflasyon beklentilerindeki iyileşmeyi doğruladığını belirtti.

Dezenflasyon Süreci Hızlanacak

Bakan Şimşek, dezenflasyon sürecine vurgu yaptı. "Enflasyon beklentilerindeki iyileşme, dezenflasyon sürecimizin hızlanacağının bir göstergesidir" diyen Şimşek, "Hükümet olarak, enflasyonu düşürme ve fiyat istikrarını sağlama konusundaki kararlılığımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Program Güven ve Öngörülebilirlik Artırıyor

Bakan Şimşek, uyguladıkları ekonomi programının güven ve öngörülebilirlik artırdığını vurguladı. "Enflasyon beklentilerindeki iyileşme, uyguladığımız ekonomi programına olan güvenin bir göstergesidir" diyen Şimşek, "Programımızla ekonomiyi daha güçlü, daha dirençli ve daha rekabetçi hale getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: rss